India vypravila prvý solárny vlak

ZDROJ | The Indian Express

Indická železničná doprava patrí k najvyťaženejším a tamojšia železničná sieť – najväčšia v Ázii – k najrozsiahlejším na svete. Tamojšie železnice vypravia denne okolo 11 000 vlakov a prepravia približne 13 miliónov cestujúcich.

Pozrite siV Číne majú hybrid – vlak a autobus v jednom. Jazdí po nakreslených koľajách

Cestovanie na streche preplnených železničných vagónov tu nie je žiadnou raritou. Na strechách solárnych vlakov DEMU (Diesel Electric Multiple Unit) sa však cestovať nebude. Namiesto pasažierov sú tam totiž umiestnené solárne panely.

ZDROJ | The Indian Express

Prvý solárny vlak DEMU vypravili v Indii 14. júla zo stanice Safdarjung za účasti indického ministra železníc Sureša Prabhu. Vlak bude jazdiť zo Sarai Rohilla v Dillí, do Farukh Nagar v Haryane. Vlak má šesť vagónov a na streche každého z nich je 16 solárnych panelov.

Ako uviedol Sandeep Gupta, podpredseda a výkonný riaditeľ firmy Jakson Engineers Limited, ktorá solárne panely vyrobila a nainštalovala, nešlo o jednoduchú aplikáciu. Panely totiž musia odolávať prúdeniu vzduchu pri rýchlosti 80 km/hod.

Ale elektrina zo slnka v tomto prípade, na rozdiel od ľahkých solárnych vozidiel, nepoháňa hnací motor. Lokomotíva sa aj naďalej spolieha na naftu.

https://www.youtube.com/watch?v=DXw_WZpzMJg

Solárne panely však napájajú všetky palubné prístroje a elektrospotrebiče vo vlaku, ako aj komfortné systémy pre cestujúcich, svetlá, informačné displeje a ventilátory. Istú časť spotreby pohonných hmôt teda ušetria a nie je to málo.

Pozrite siTrain Suite Shiki-Shima – luxusný vlak z ríše snov

Indické železnice odhadujú, že jediný vlak so šiestimi vozňami vybavenými solárnymi panelmi ušetrí ročne 21 000 litrov motorovej nafty v cene v prepočte takmer 20 000 amerických dolárov.

ZDROJ | The Indian Express

V roku 2015 vlaky v Indii spotrebovali naftu za 2,5 miliardy dolárov. Nasadenie fotovoltaických panelov by malo pomôcť dosiahnuť zaujímavé úspory. Podľa odhadov by sa tak v nasledujúcich desiatich rokoch dalo ušetriť na palive až 6,31 miliardy USD.

ZDROJ | The Indian Express

Minister železničnej dopravy Suresh Prabhu oznámil plány na inštaláciu solárnych panelov s výkonom 1000 MW počas nasledujúcich piatich rokov. Tento výkon však nezaistia len vlaky.

Železnice už podnikli kroky na inštaláciu solárnych panelov na strechách železničných staníc a na mimoúrovňových priechodoch po celej krajine.

ZdrojThe Indian Express

Komentáre k článku