Ilúziu neviditeľnosti máme, zázračný plášť stále nie

Neviditeľnosť je natoľko zaujímavou víziou, že nedá pokoj vedcom po celom svete – v armádnom, aj v civilnom sektore výskumu. Pre vojakov má rozhodujúci význam už aj „neviditeľnosť“ bojovej techniky pre radary – spomeňme len americké strategické bombardéry Stealth B-2 Spirit. Špeciálne povrchy a konštrukcia sa uplatňujú nielen pri lietadlách, ale aj pri tankoch, lodiach a ponorkách. Od neviditeľnosti v optickom spektre sme však stále ďaleko. Či nie?

neviditelnost-chobotnica

Príroda má v otázkach neviditeľnosti jasno. Vie vytvoriť dokonalú kamufláž. Obr.: SCRIBBLER

Rozprávkový plášť neviditeľnosti je atraktívnou myšlienkou a vedcom nedá pokoj preto, že teoreticky je možný. Existujú rôzne metódy pokúšajúce sa o optickú neviditeľnosť, alebo aspoň o inteligentnú kamufláž, ktorá by neviditeľnosť pripomínala. V takom prípade sa na povrchu predmetu zobrazí obraz pozadia a daný objekt potom „zmizne“. Takéto maskovanie používajú v prírode mnohé živočíchy, od chameleóna, po chobotnice.

Pozrite si: Plášť neviditeľnosti pre paranoikov

Zaujímavé riešenie vytvorili vedci z University of Rochester. Nejde síce o „plášť neviditeľnosti“, ale o optický klam, ktorý vytvára veľmi hodnovernú ilúziu neviditeľnosti, ale rozhodne môže nájsť uplatnenie v praxi.

neviditelnost

Pomocou sústavy šošoviek a ich špeciálnej konfigurácie vytvoril tento tím optický systém, ktorý ohýba svetelné vlny okolo malého objektu. Keď sa pozriete do šošovky, objekt zmizne a zostáva neviditeľný, aj keď pohnete hlavu. Je to prvý 3D systém, v ktorom sa pozadie pohybuje korektne, ale skrytý objekt zostáva neviditeľný.

Vzhľadom na podstatu optického princípu je pozorovací uhol obmedzený, rovnako, ako veľkosť ukrývaných objektov. To však neznižuje význam uvedeného výskumu.

Doktorand fyziky Joseph Cho a profesor John Howell z University of Rochester, ktorí sú autormi výskumu uviedli, že takýto optický systém by sa mohol uplatniť napríklad v chirurgii, kde by zabezpečil nerušený pohľad operatéra na ošetrované miesto.

Zdroj: GIZMODO

Komentáre k článku