IKEA ROGNAN – robotický nábytok do malých domácností

Pri zariaďovaní malých bytov alebo domov sú často robené veľké kompromisy, ktoré ukrajujú z pohodlia ich obyvateľov. IKEA chce tieto kompromisy odstrániť pohyblivým nábytkom ROGNAN.

Americká spoločnosť Ori pracuje už niekoľko rokov na pohyblivom robotickom nábytku, ktorý sa dokáže transformovať podľa aktuálnych potrieb obyvateľov malých domácností. Robotický šatník a štúdiovú zostavu však aktuálne Ori predáva za tisíce, až desaťtisíce dolárov.

Ori sa preto spája s odborníkmi na cenovo dostupný nábytok, čoho výsledkom je nová kolekcia IKEA ROGNAN. Prvý produkt z tejto série ponúkne šatník, posteľ, pracovný stôl a gauč v jednom pohyblivom nábytku, ktorý môže zároveň slúžiť ako deliaca stena.

https://vimeo.com/340144236

ROGNAN je možné ovládať pomocou dotykového panelu na stene, alebo aj pomocou mobilnej aplikácie. Takýto nábytok má v malých bytoch a domoch ušetriť až 8 metrov štvorcových.

Podľa odhadov pribudne do miest týždenne zhruba 1,5 milióna nových obyvateľov. IKEA začne predávať robotický nábytok už budúci rok v Hongkongu a Japonsku, kde je tento rast obyvateľstva vo veľkomestách najrýchlejší. Spoločnosť zatiaľ nešpecifikovala, či bude ROGNAN neskôr predávať aj v iných častiach sveta.

Pozrite siDyson, Electrolux, Philips či Rowenta? Ktorý batériový je najlepší?

IKEA okrem toho predstavila aktualizáciu pre svoju aplikáciu TRÅDFRI, vďaka ktorej budú môcť majitelia inteligentného osvetlenia z tejto série spájať viaceré svetlá do jednotných systémov spolu s ostatnými zariadeniami, ako napríklad inteligentnými žalúziami alebo reproduktormi.

Reproduktory SYMFONISK, ktoré vytvára IKEA v spolupráci so spoločnosťou Sonos, dostanú vlastný diaľkový ovládač, pomocou ktorého bude možné ovládať prehrávanie piesní, ako aj hlasitosť reproduktorov.

ZdrojIKEA,The Verge,What Hi-Fi?

Komentáre k článku