IFA 2014 | Samsung Gear VR – virtuálna realita pre GALAXY Note 4 + NAŽIVO

Samsung Gear VR

recenziaTestovali sme Samsung Gear VR s ovládačom

S novým GALAXY Note 4 Samsung predstavil aj zaujímavé príslušenstvo, ktoré ale asi mega úspech nečaká. Ide o plastové zariadenie s rozmermi 198 x 116 x 90 mm a hmotnosťou ?? gramov, ktoré si podobne ako virtuálne okuliare Oculus Rift alebo video okuliare Sony HMZ-T3, ktoré má s nimi spoločné len jedno – dáva sa na hlavu. Namiesto dvojice displejov, ako v prípade menovaných zariadení, Gear VR využíva 5,7-palcový displej nového GALAXY Note 4 s nádherným rozlíšením 1 440 x 2 560 pixlov. Áno, do Gear VR sa vkladá Note 4.

Samsung Gear VR

Pozrite siSamsung pripravuje okuliare pre virtuálnu realitu Gear VR!

Samsung Gear VR

Po spárovaní Note 4 cez microUSB a nasadení na hlavu stačí nastaviť obe šošovky tak, aby ste dobre videli na obraz Note 4-ky. Šošovky sú schopné pokryť 96°, teda zhruba toľko, ako vidíte svojimi očami. Namiesto klasického Android rozhrania však displej zobrazuje špeciálny obsah (360° video), vďaka ktorému sa cítite ako vo virtuálnej realite. Gear VR na to, aby zobrazoval obraz podľa otáčania vašej hlavy využíva akcelerometer a gyroskop. Na čo presne sú magnetometer a senzor priblíženie zatiaľ netušíme. Špeciálny obsah prehrávaný na Note 4 je možné ovládať pomocou touchpadu na bočnej strane, zvuk si nastavíte samostatnými hardvérovými tlačidlami.

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR

Zatiaľ teda ide iba o hračku, podobne ako napríklad vrAse, ktorej využitie ukáže až čas a vývojári najrôznejších aplikácií. Keďže Gear VR boli vyvíjané v spolupráci s už spomínanou firmou Oculus, ich predaj začne práve cez sieť tohto výrobcu vrátane 16 GB microSD karty, na ktorej nájdete niekoľko 360-stupňových videí a 3D trailerov. A práve trailery, resp. filmy v 3D môžu byť tým hlavným dôvodom na kúpu „virtuálnych“ okuliarov bez displeja. Cenu ani dostupnosť výrobca zatiaľ neprezradil.

Samsung Gear VR

Samsung Gear VR

Prvé dojmy Romana Calíka priamo z IFA Berlín 2014

Okuliare pre virtuálnu realitu som na výstave vyskúšal prvýkrát. Zdajú sa mi veľké, ale prekvapením je, že na hlave nijak neprekážajú a dokonca sú celkom pohodlné. Ihneď ako som si ich nasadil som zabudol, kde sa nachádzam. Ukážkové video, kde som sa stal súčasťou vesmírnej posádky bolo naozaj veľmi pôsobivé. Otáčal som sa dookola a mal som pocit, že som skutočne v inom svete, teda konkrétne v nejakej rakete. Obraz však mohol byť lepší, videl som bodky a to mi prekážalo. Ovládanie dotykom sa mi páčilo, rovnako dobre fungovalo aj preostrenie obrazu. S takýmito okuliarmi sa naozaj odtrhnete od reality. Cenu však nepoznám a tak si neodvážim odhadnúť, či by som takúto hračku chcel.

Samsung Gear VR

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2014 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Foto: Samsung

Komentáre k článku