IFA 2014: Dve novinky Sony pre hudobných cestovateľov

Sony je silnou značkou v oblasti Hi-Fi aj v produkcii slúchadiel, vrátane audiofilských riešení. Potvrdzujú to aj viaceré novinky, ktoré v najbližších dňoch prichádzajú na trh. Vybrali sme z nich bezdrôtové Bluetooth slúchadlá MDR-XB950BT a inovovaný model MDR-1a.

sony-mdr-xb950bt

Slúchadlá MDR-XB950BT sú prvým Blue­tooth mo­de­lom v ra­de Extra Bass (XB). Naznačuje to ich „angažovanosť“ vo zvýraznení hlbokých tónov. Ak spoločnosť So­ny Mu­sic En­ter­tain­ment tvrdí, že „ryt­mic­ké vy­jad­re­nie ba­so­vých tó­nov“ je na sú­čas­nej hu­dob­nej scé­ne čo­raz vý­raz­nej­ším faktorom, je namieste otázka, ktorých interpretov a kapely majú páni na mysli? Symfonický orchester nasadený na Vivaldiho Štyri ročné obdobia to rozhodne nebude. Ale z hľadiska pop-music majú isto pravdu.

Pozrite si: Sony má slúchadlá, ktoré odfiltrujú až 98 percent hluku

sony-mdr-xb950bt-3

Pre ťažkých „baso-filov“ majú tieto slúchadlá dotykom ovládaný Elec­tro Bass Boos­ter, ktorý basy ešte zvýrazní. K tomu prispieva aj ďalšia technológia – Ad­van­ced Di­rect Vi­be Struc­tu­re, ktorá uzatvára pries­tor me­dzi meničom a uš­ným bu­bien­kom. O reprodukciu sa starajú 40-mi­li­met­ro­vé elektroakustické meniče s neodýmovými magnetmi.

sony-mdr-xb950bt-4

Cez Bluetooth konektivitu slúchadlá dokážu streamovať muziku aj vo formáte AAC a apt-X, vrátane podpory mikrofónu pre volania z mobilu. Párovanie so smartfónom navyše zjednoduší NFC technológia, takže stačí slúchadlá priložiť a sú pripravené. Batérie pokryjú až 20 hodín počúvania, ale pre prípad dlhých ciest bez možnosti dobíjania je k dispozícii aj „plán B“ – pripojenie slúchadiel pomocou kábla. Na našom trhu by sa mali slúchadlá Sony MDR-XB950BT objaviť v októbri za cenu 180 EUR.

sony-mdr-1a-4

Ďalšou novinkou sú klasické slúchadlá MDR-1a, ktoré sú inováciou MDR-1. Tie sú síce káblové (k dispozícii sú 2 káble, vrátane kábla s in-line ovládaním), ale podporujú High-Resolution Audio. Takže pre zmenu čosi pre hudobných fajnšmekrov. V tomto prípade konštruktéri nectia dogmu, že kvalita muziky je priamo úmerná objemu basov.

sony-mdr-1a-2

Frekvenčná odozva týchto slúchadiel je však extrémna – od 3Hz, do 100 kHz. Takú by ste nedosiahli ani s najdrahšími high-endovými reproduktormi. S vynikajúcou citlivosťou 40 mm meničov 105dB/mW ponúkajú slúchadlá MDR-1a dokonalý zážitok pri počúvaní hudby z prenosných zariadení, aj z domácej Hi-Fi sústavy.

sony-mdr-1a-3

Hoci človek s dokonalým sluchom počuje zvuk maximálne do frekvencie 20 kHz, vyššie tóny dotvárajú neidentifikovateľný dojem z hudby. To platí aj o hypernízkych tónoch.

Pri 100 kHz je však už reálny dopad takzvaného skin-efektu, kedy sú elektróny vytláčané na povrch vodiča. Aj preto je v MDR-1a použitý štvoržilový kábel pre audiosignál, pričom každá žila sa skladá z lankových vodičov.

Sony MDR-1a by sa mali už čoskoro predávať za 200 EUR.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2014 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Foto: Sony, Engadget

Komentáre k článku