IFA 2012 | Dva monitory v jednom – extra širokouhlé LG EA93

Pred rokmi sme boli zvyknutí na overený pomer strán 4:3. Postupne sa však začal pretláčať širokouhlý 16:9 s medzistupňom 16:10. Cieľová stanica to však nie je. Po televízoroch sa totiž aj do počítačov tlačí extrémne širokouhlý formát 21:9. Notebook od Toshiby je nasledovaný monitorom značky LG.

LG EA93

Novinka s názvom EA93 určite nie je pre každého. Ak nemáte radi drobučké písmo a radšej sedíte od monitora v bezpečnej vzdialenosti, na tento model by ste si nezvykli. Buď by ste si napríklad zväčšili webové stránky tak, že by ste sa na nízkom monitore „uskrolovali na smrť“, alebo by zostalo pri tom malom písme. Novinka však nemieri k bežným používateľom. Jej rozmery de facto zastúpia dva menšie monitory starého formátu 4:3. Využití je viacero – od pohodlnej práce vo viacerých oknách naraz (to ocenia grafici, programátori alebo každý „pracant“ pri súčasnom pozeraní e-mailov a iného programu) po sledovanie filmov kino formátu. Spomínaní profesionáli väčšinou používajú dva monitory, no aj keď pokroky sú veľké, nevzhľadný rušivý rám na ich okrajoch zostane ešte dlho. S LG EA93 tento problém odpadá, aj keď takmer iste za cenu vyšších nákladov. Monitor dokáže sám rýchlo rozdeliť svoju plochu na štyri časti a rozmiestniť po nich okná.

LG EA93

LG má vďaka svojej šírke uhlopriečku až 29“, v porovnaní s konkurenciou klasických pomerov strán samozrejme ponúkne menšiu plochu. Rozlíšenie je Full HD natiahnuté do šírky, v absolútnych číslach 2 560 x 1 080 bodov. Zobrazovanie má na starosť IPS panel s jasom 300 nitov. Vstupy zabezpečuje dvojica HDMI s podporou MHL, DVI, DisplayPort, USB 3.0 a audio in/out. Vstavané reproduktory majú 2 x 7 W. Cenu novinky nepoznáme, zrejme však bude vyššia než dva „polovičné“ monitory. Výrobca predstavil aj „konzervatívnejší“ 27“ model s rozlíšením 2 560 x 1 440 bodov, jasom 350 nitov a inak podobnými parametrami.

LG EA93

Za pozvanie redaktorov a hradenie pobytu na IFA 2012 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Zdroj a foto: LG

Komentáre k článku