Ideme vlakom – ZSSK má novú modernú aplikáciu pre Android

Železničná spoločnosť Slovensko vydala po dlhom čakaní mobilnú aplikáciu Ideme vlakom, ktorá umožní jednoduchší nákup cestovných lístkov zo smartfónu. Na pokročilé funkcie a verziu pre iOS si však ešte musíme počkať.

Nová aplikácia Ideme vlakom je zatiaľ dostupná pre operačný systém Android a oproti svojej plnohodnotnému internetovému obchodu pre počítače síce ponúka iba obmedzenú funkcionalitu, no aj v prvej verzii podstatne urýchli a zjednoduší nákup väčšine cestujúcim.

Aplikácia podporuje rýchly nákup jednorazových cestovných lístkov s grafickým zobrazením rezervácie miestenky, prehľadné zobrazenie zakúpených lístkov a jednoduchý systém na vrátenie lístkov. Používateľské prostredie aplikácie je podstatne intuitívnejšie, než aké ponúka aktuálna verzia internetového obchodu.

V súčasnej verzii aplikácie však chýba možnosť kúpy mesačných lístkov a tiež podpora pre existujúce zákaznícke kontá. Používatelia si namiesto toho musia vytvoriť lokálne konto pre aplikáciu, ktoré iba urýchli vypĺňanie údajov. Tieto nedostatky by mali byť odstránené v pripravovaných aktualizáciách, pričom v pláne na nasledujúce mesiace je aj vydanie verzie pre operačný systém iOS.

Pozrite siPocket City – konečne mobilné SimCity bez mikrotransakcií?

Spoločnosť taktiež prisľúbila pridanie informácií o aktuálnej polohe a meškaní vlaku a podporu pre notifikácie. Aktuálne sa v aplikácii nedozviete ani o prebiehajúcich výlukách, čo môže byť pri každodennom cestovaní veľkým problémom. Aj tieto nedostatky by však mali byť odstránené v plánovaných aktualizáciách.

Vyššie spomínané vrátenie cestovných lístkov je cez novú mobilnú aplikáciu jednoduchšie, než cez aktuálny webový portál. Horšie je však spracovaný grafický výber miesteniek, ktorý je priamo prenesený z webovej verzie pre počítače. Na smartfóne je toto grafické zobrazenie vozňov roztiahnuté a ukazuje sa tak jeho nedostatočné rozlíšenie.

Ide však len o vizuálny nedostatok, výber miesta funguje podľa očakávaní. Vlastnoručný výber miesta cez aplikáciu dokonca nie je obmedzený iba na vlaky IC, ale nájdete ho napríklad aj pri rýchlikoch. Ak si však chcete zakúpiť miestenku k existujúcemu lístku, máte smolu.

Aplikácia takúto možnosť jednoducho neponúka a rovnako nie je pripravená ani na situáciu, kedy je už pre bezplatné cestovanie vyčerpaný kontingent. Namiesto chybovej hlášky o jeho vyčerpaní dostanete generickú chybovú hlášku, z ktorej sa nedozviete vôbec nič.

 

Ideme vlakom zdieľa s webovým e-shopom aj platobný systém 3D Secure, ktorý podporuje iba platby kreditnou kartou. Používatelia, ktorí chcú za lístok zaplatiť kreditným kontom, si musia počkať na niektorú z pripravovaných aktualizácií. Alternatívou by však čoskoro mohol byť aj nový internetový obchod, ktorý bude spustený už 13. novembra.

Železničná spoločnosť Slovensko vykročila s aplikáciou Ideme vlakom správnym smerom a teraz zostáva už iba dúfať, že aplikácia dostane okrem sľubovaných funkcií a opráv aj dlhodobú podporu so snahou pridať pokročilejšie funkcie, aké ponúkajú zahraničné cestovné aplikácie.

Ideme vlakom60%

Veľkosť:
11 MB
Platforma:
Android 5.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Ideme vlakom je oficiálna aplikácia Železničnej spoločnosti Slovensko, ktorá urýchľuje nákup cestovných lístkov zo smartfónu.

ZdrojZSSK

Komentáre k článku