Unikátny invalidný vozík iBOT aj na schody sa vracia, s podporou Toyoty

Toyota Motor North America sa spojila s DEKA Research and Development, spoločnosťou, ktorú založil Dean Kamen, vynálezca legendárnej dvojkolky Segway, aby podporili riešenia mobility pre telesne postihnutých.

Pozrite siProjekt BLAID od Toyoty je „navigácia“, ktorá poslúži nevidiacim v budovách

Táto dohoda pomôže spoločnosti DEKA s plánmi na dokončenie vývoja a spustenie novej generácie motorizovaného vozíka iBOT.

https://www.youtube.com/watch?v=k7mEGs3MF4g

iBOT je motorizovaný invalidný vozík s dvoma sadami hnaných kolies. Vďaka špeciálnej otočnej konštrukcii týchto kolies umožňuje používateľovi „chodiť“ hore a dole po schodoch.

iBOT Prototype_next_generation
ZDROJ | Toyota USA

Tento invalidný vozík je možné zdvihnúť z úrovne sedu do úrovne stojaceho človeka a presúvať sa v tejto „stojacej“ konfigurácii. Taktiež je schopný pohybovať sa po rôznych typoch terénu.

iBOT in terrain 01
ZDROJ | DEKA Research

Naša spoločnosť je zameraná na podporu riešení mobility pre všetkých ľudí,“ povedal Osamu „Simon“ Nagata, výkonný viceprezident a najvyšší správny úradník Toyota Motor North America, ktorý dohodu s DEKA oznámil na 70. výročnom zhromaždení PVA (Paralyzed Veterans of America).

Pozrite siHorčíkové batérie sú podľa Toyoty nádejou pre mobily a elektromobily

Uvedomujeme si, že je dôležité pomáhať starším, ale aj osobám so špeciálnymi potrebami, aby žili kvalitne a naďalej boli prínosom svojím talentom a skúsenosťami.

iBOT in terrain 03
ZDROJ | DEKA Research

K uzavretiu dohody s Toyotou sa vyjadril aj zakladateľ spoločnosti DEKA a vynálezca Segway a iBOT, Dean Kamen, a uviedol, že: „…obe spoločnosti zdieľajú rovnakú víziu tvorby mobility dostupnej ľuďom akýchkoľvek schopností. Sme z tohto nového vzťahu nadšení a znamená to, že tento sen sa stane realitou.

iBOT in terrain 04
ZDROJ | DEKA Research

Podľa podmienok dohody bude Toyota licencovať vyvažovacie technológie, vlastnené spoločnosťou DEKA a jej pobočky pre lekársku rehabilitačnú liečbu. Ako je možné vidieť z obrázkov i prezentačného videa, iBOT je vlastne hybridom Segway a motorizovaného invalidného vozíka.

Bill Clinton a Dean Kamen v Bielom dome
Bill Clinton a Dean Kamen v Bielom domeZDROJ | Wikipedia

Po prerušení sériovej výroby v roku 2009 a viacerých snahách o jej oživenie, tak dochádza k zlomovému momentu v pokračovaní tohto projektu a uvedení novej generácie iBOT.

ZdrojToyota

Komentáre k článku