IBM vylepší predpoveď počasia pomocou dát zo smartfónov

Spoločnosť IBM a jej dcérska spoločnosť The Weather Company pracujú na novom systéme predpovede počasia, ktorý bude využívať dáta o tlaku zo smartfónov po celom svete.

Po celom svete sú v jednotlivých regiónoch využívané rôzne modely pre predpoveď počasia, ktoré sa líšia v zdrojoch údajov, ako aj v presnosti predpovede. Spoločnosť IBM a jej dcérska spoločnosť The Weather Company sa rozhodli tento problém riešiť vytvorením nového modelu, ktorý bude brať do úvahy údaje z meteorologických staníc, leteckých senzorov a tlakových senzorov v smartfónoch, ktoré majú nainštalovanú aplikáciu Weather Channel.

Global High-Resolution Atmospheric Forecasting System, skrátene nazvaný GRAF, bude poskytovať predpoveď počasia s priestorovým rozlíšením na 3 kilometre. Európsky model predpovede oproti tomu ponúka rozlíšenie na 9 kilometrov a americký model vytvára predpovede s rozlíšením na 13 kilometrov. Kým tieto regionálne modely aktualizujú dáta raz za 6-12 hodín, GRAF bude aktualizovať predpoveď každú hodinu.

Aj keď GRAF spresní predpoveď počasia vo vyvinutých regiónoch, jeho hlavným prínosom bude zjednotenie predpovede pre celý svet. Presnejšia predpoveď môže pozitívne ovplyvniť svetovú ekonomiku, ako aj pomôcť ochrániť obyvateľov, ktorých ohrozujú extrémne výkyvy počasia.

Pozrite siCARROT Weather – sarkastické predpovede počasia, ktoré si zamilujete

Prijaté dáta spracováva superpočítač s flexibilnou pamäťou 3,5 petabajtu, ktorý sa svojim výkonom radí medzi svetovú špičku. Na mieste je však otázka bezpečnosti a súkromia najmä kvôli tomu, že mesto Los Angeles nedávno podalo žalobu na spoločnosť The Weather Company z dôvodu zavádzania používateľov o využívaní lokalizačných dát z aplikácie.

Podľa IBM nebude aplikácia odosielať dáta automaticky a používatelia sa musia do zberu dát zapojiť vedome a dobrovoľne. IBM zatiaľ nešpecifikovala konkrétny dátum spustenia GRAFu, no hovorí sa o celosvetovom spustení niekedy počas tohto roka.

ZdrojIBM,Gizmodo

Komentáre k článku