IBM má najmenší počítač na svete, je ako zrnko soli

ZDROJ | IBM

Budeme potrebovať lupu, aby sme dobre videli na najmenší počítač na svete?

Dnes, 19. marca, má byť predstavený na IBM Think 2018 najmenší počítač na svete. Aspoň to tak tvrdí spoločnosť IBM – je menší ako zrnko soli.

ZDROJ | IBM

Vľavo na obrázku je 64 základných dosiek s dvomi malými počítačmi v hornom rohu. Na pravej strane obrázka vidieť počítač namontovaný na základnej doske (tá čierna bodka).

Čo sa týka výkonu, počítač má výkonovú silu porovnateľnú s x86 z roku 1990. Nie je to teda žiaden silák, ale IBM je presvedčená, že si nájde svoje komerčné využitie.

ZDROJ | IBM

Výroba tohoto malého počítača bude stáť menej ako desať centov, čo je slušná cena vzhľadom na to, že zariadenie bude mať v sebe niekoľko stotisíc tranzistorov.

https://youtu.be/XvnLaW-8aBc

Podľa IBM je však toto len krvý krok. “V priebehu nasledujúcich piatich rokov budú kryptografické prvky – ako napríklad atramentové škvrny alebo malé počítače menšie ako zrnko soli – umiestnené v každodenných objektoch a zariadeniach,” hovorí vedúci výskumu IBM Arvind Krishna.

Počítač bude vedieť pracovať s blokchain – dokáže teda napríklad sledovať prepravu tovaru, odhaľovať podvody a krádeže, ale aj vykonávať základné úlohy umelej inteligencie.

ZdrojIBM

Komentáre k článku