Hyundai ukázal koncept Elevate – záchranný automobil, ktorý vie kráčať

ZDROJ | Hyundai

Hyundai ukázal na CES 2019 dizajnový koncept a prototyp Elevate pre chodiace vozidlá. Nová kategória vozidiel – Ultimate Mobility Vehicle má kolesá s robotickými nohami, ktoré umožňujú záchranárom jazdiť, chodiť či dokonca kráčať po tých najnáročnejších terénoch.

Hyundai Elevate a jeho Ultimate Mobility Vehicle (UMV) predstavuje úplne novú koncepciu vozidla. Toto vozidlo kombinuje silu robotiky a technológie EV, aby zachraňovalo ľudí vtedy, keď to už s inými vozidlami nejde. Vozidlo vyzerá ako zo sci-fi filmu a skôr sa podobá na chodiaceho robota ako na automobil.

https://youtu.be/A33Yu-9rgxo

UMV patrí do divízie Hyundai Cradle. Je vybavený štyrmi robotickými nohami, na konci ktorých sú kolesá. Každá noha má kĺb, je roztiahnuteľná a je vybavená piatimi stupňami ohybnosti. Každé z kolies je vybavené vlastným elektromotorom.

ZDROJ | Hyundai

Nezvyčajná konštrukcia umožňuje automobilu napredovať dokonca aj vtedy, keď jedno, alebo dve kolesá ostanú vo vzduchu. V prípade extra náročných podmienok elektromobil zablokuje kolesá a môže „kráčať“. Dostane sa cez 1,5 m vysoké prekážky a 1,5 metra široké diery v zemi. Akonáhle sa UMV dostane na normálne zjazdnú cestu, jeho nohy sa schovajú pod kabínu a môže jazdí ako konvenčný elektromobil.

Čo keby mohlo auto kombinované s robotom pomáhať zachraňovať životy pri katastrofách? Na celom svete rastie dopyt po pátraní, záchrane a humanitárnej pomoci.

John Suh, Hyundai

Modulárna platforma elektromobilu UMV umožňuje jeho nasadenie pri rôznych krízových situáciách, napríklad prírodných katastrofách (od zemetrasení, hurikánov až po lavíny, povodne a cunami) jednoduchou výmenou kabíny vozidla. 

ZDROJ | Hyundai

„Táto technológia presahuje mimoriadne situácie,“ vyjadril sa John Suh, viceprezident Hyundai a vedúci Hyundai Cradle. „Ľudia so zdravotným postihnutím na celom svete, ktorí nemajú prístup na bezberiérovú rampu, by mohli využiť autonómny Hyundai Elevate, ktorý by mohol chodiť až k ich dverám, narovnal sa a naložil ich – možnosti sú neobmedzené.“

Až budúcnosť nám ukáže, ako dokážeme využiť potenciál tohto konceptu v praxi. Rozhodne ide o zaujímavý projekt, ktorý má veľký záber, aby našiel širšie využite nielen v krízových situáciách.

ZdrojHyundai,Wheels24

Komentáre k článku