Hyperloop One má silného partnera. Čo sa zmení?

ZDROJ | Gizmodo

Zakladateľ impéria Virgin Group má s dopravnými spoločnosťami veľké skúsenosti. Sir Richard Branson vlastní, alebo je spolumajiteľom hneď niekoľkých. Spomeňme  aerolínie Virgin Atlantic, železničné spoločnosti Virgin Trains East Coast a Virgin Rail Group, či Virgin Galactic, ktorá má poskytovať komerčné (spočiatku len balistické) lety do vesmíru.

Pozrite siVirgin, že aký operátor!?

Najnovšie sa Richard Branson rozhodol angažovať aj v rodiacej sa najrýchlejšej pozemnej doprave – hyperloop. Finančná injekcia vo výške 85 miliónov dolárov do spoločnosti Hyperloop One mu zaistí významnú pozíciu pri spolurozhodovaní o ďalšom smerovaní.

https://www.youtube.com/watch?v=8Pp9Rc5L0C8

Hyperloop One v znamení panny

Úzkosť väzby naznačuje aj chystané premenovanie firmy na Virgin Hyperloop One. Jeden z hlavných aktérov na scéne prípravy hyperloopu len nedávno prezentoval plnohodnotnú kabínu pre cestujúcich a má za sebou aj prvé skúšky v testovacom potrubí. Tie ale prebiehali ešte so skúšobným vozidlom.

Pozrite siHyperloop One už vyberá vhodné lokality pre prvé trasy. Stále však o nič nejde

Hyperloop One už zároveň vyberá vhodné lokality, kde by chcel v budúcnosti primárne budovať vysokorýchlostné dráhy. Medzi finalistov v Spojenom kráľovstve sa dostali trate Edinburgh-Londýn (666 km) a  Glasgow-Liverpool (545 km). Keďže Richard Branson je Brit, je možné, že bude niektorú z týchto tratí favorizovať.

ZDROJ | Virgin-HyperloopOne

Hyperloop One zároveň dúfa, že bude ťažiť z Bransonových konexií v mnohých krajinách, pretože pri príprave líniových dopravných stavieb sa investor nezaobíde bez rokovaní s miestnymi vládami a úradmi.

Keď dvaja robia to isté …

Hyperloop je mladším príbuzným železničnej dopravy, aspoň čo sa týka rýchlovlakov pohybujúcich sa na magnetickom vankúši, a so železničnou dopravou už má R. Branson bohaté skúsenosti. Zároveň je však radikálne odlišný – namiesto koľajníc vákuové potrubie, iný systém pohonu a najmä niekoľkonásobná rýchlosť.

Pozrite siHyperloop One má za sebou úspešný test v potrubí

Pri príležitosti vstupu Virgin Group do Hyperloop One sa núka postreh, že sa Richard Branson rád inšpiruje podnikateľskými myšlienkami Elona Muska, aj keď výsledky nie sú vždy práve pozitívne. Napríklad Virgin Galactic v porovnaní s vesmírnou spoločnosťou SpaceX vyzerá ako predškolák vedľa profesora.

Tím Virgin Galactic (uprostred jeho šéf Richard Branson) testuje nulovú gravitáciu počas voľného pádu lietadla.ZDROJ | Virgin Galactic

Ďalšou podobnou aktivitou je snaha vybudovať globálnu internetovú sieť poskytujúcu konektivitu prostredníctvom stoviek družíc. S myšlienkou prišiel E. Musk  a jeho SpaceX na sieti Starlink už pracuje. Branson sa čoskoro angažoval v konkurenčnej spoločnosti OneWeb s rovnakým zameraním.

Pozrite siVirgin Galactic je opäť vo vzduchu

No a do tretice, Elon Musk je aj autorom myšlienky dopravného systému hyperloop, hoci sa vývojom technického vybavenia zaoberal donedávna len okrajovo. Nedávno sa to však zmenilo, keď Musk oznámil, že chce „ísť do toho“ so svojou tunelárskou firmou The Boring Company.  Na úvod by chcel spojiť hyperloopom v podzemnom tuneli New York a Washington DC.

Krátko po oznámení tohto zámeru vstupuje Virgin do Hyperloop One. Náhoda? Možno majú obaja miliardári len dobrý kompas na podnikateľské príležitosti a dokážu vyvinúť silný „ťah na bránku“.

Nech je to tak, či onak, okolo systému hyperloop stále existuje veľa otáznikov. Silní hráči sú nevyhnutní, aby sa technické problémy podarilo vyriešiť a nový druh dopravy sa časom mohol stať realitou.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku