Hyperion XP-1 – okopírované Bugatti na vodík prejde 1 600 km bez emisií

ZDROJ | Hyperion

Kalifornská spoločnosť Hyperion Inc oficiálne predstavila svoje hyperšportové vozidlo XP-1 na vodík. Hoci na prvý pohľad pripomína Bugatti Veyron i Chiron, všetko mu prepáčite po prezretí základných technických špecifikácií. Čo je na nich pravdy zatiaľ nie je 100% jasné, no výrobca ich aspoň takto proklamuje.

Hyperion XP-1 spoločnosť vraj vyvíjala niekoľko rokov pod taktovkou divízie Hyperion Motors. Mottom spoločnosti je pritom „Space technology for the road“, teda vesmírna technológia pre cesty.

ZDROJ | Hyperion

Nový bezemisný automobil Hyperion XP-1 má šasi z uhlíkových vlákien a titánu, dvoch najľahších a najpevnejších materiálov používaných v automobilovom, ale aj leteckom či vesmírnom priemysle. Aj preto je hmotnosť novinky len čosi vyše 1 tony.

https://vimeo.com/446628630

 

Novinka na pohon využíva stlačený vodík, ktorý využíva vodíkový článok s Proton Exchange Membrane generujúci elektrickú energiu. Otázne je, akým spôsobom XP-1 uskladňuje elektrinu, výrobca nespomína žiadny batériu. Nie je známy ani výkon elektromotora, resp. určite viacerých elektromotorov. Tie majú byť spriahnuté s trojstupňovou prevodovkou.

Aj vďaka nim ale tento futuristický hyperšportový automobil dokáže vystreliť na stovku za zhruba 2,2 sekundy. Maximálna rýchlosť má pritom presahovať 350 km/h.

Unikátny má byť na Hyperione aj dojazd. Hyperion tvrdí, že dosiahne 1 000 míľ (1 609 km) na jedno tankovanie vodíka, ktoré nemá trvať dlhšie ako 5 minút. Zaujímavé tvrdenie, pretože na takýto dojazd by XP-1 mal potrebovať nemalé množstvo vodíka, až niekoľko desiatok kilogramov. Možno má ale Hyperion v rukáve aj nový typ vodíkovej čerpacej stanice.

Otázny je ale význam dvojice „výfukov“ v zadnej časti. Tiež sú divné tri pedále pod volantom, asi ťažko bude mať XP-1 manuálnu prevodovku.

ZDROJ | Hyperion

Novinka má futuristický nie len exteriér, ale ešte väčšmi aj interiér. Výrobca tvrdí, že vo vnútri bude 98-palcový zakrivený displej. Osobne si ale neviem predstaviť kde by mal byť umiestnený.

Pred vodičom vidieť samostatný displej so základnými údajmi, v stredovej konzole by mohol byť nejaký displej, no veľmi ťažko by mohol mať 98 palcov (2,5 m). Na ovládanie majú slúžiť nie len dotyky, ale aj gestá.

ZDROJ | Hyperion

Do vnútra je možné sa dostať cez krídlové dvere, ktoré majú byť inšpirované Niké Samotráckou z doby helénskej.

Hyperion XP-1 sa má začať vyrábať v roku 2022. Hyperion plánuje vyrobiť iba 300 kusov. Cena nie je známa, určite ale bude v stovkách tisíc eur, ak nie viac ako milión.

ZDROJ | Hyperion
ZDROJ | Hyperion

ZdrojHyperion

Komentáre k článku