Hybridný robot Handle od Google má doteraz najplynulejšie pohyby

ZDROJ | Boston Dynamics

Keď Boston Dynamics ukázal svojho najnovšieho robota Handle, mnohým spadla sánka. Je to dvojnohý robot, mimochodom, nie prvý, ktorý firma vyvinula, ale od predošlých sa podstatne odlišuje. Ide o hybrid, ktorý má namiesto chodidiel kolesá.

Pozrite siBoston Dynamics predstavil nového domáceho miláčika

Handle vyzerá ako kríženec dvojkolky Segway s dvojnohým robotom. Netradičná konštrukcia má prekvapivo dobrú stabilitu a umožňuje robotovi stvárať rôzne dynamické kúsky, ako môžete vidieť na videu nižšie.

https://www.youtube.com/watch?v=-7xvqQeoA8c

Robot je vysoký takmer 2 metre (198 cm) a vyvinie rýchlosť 14 km/h. Dokáže však aj skákať do výšky 1,2 metra a robiť rôzne tanečné kreácie. Vďaka dvojnohej konštitúcii dokáže prekonávať prekážky, ale kolesá zároveň znamenajú obmedzenie. Robot je určený na pohyb po rovných plochách a mal by slúžiť hlavne na prepravu nákladov.

Pozrite siBill Gates: pracovné miesta ochráni zdanenie robotov

Dvojkolesový robot Handle čerpá energiu na pohon elektromotorov a hydrauliky z akumulátorov, ktoré mu na jedno nabitie umožnia prekonať až 24 km.

Hodil by sa napríklad na prácu v skladových priestoroch, alebo vo výrobných halách. Handle je však zatiaľ vo fáze prototypu a v oficiálnej ponuke firmy ešte nefiguruje.

Spoločnosť Boston Dynamics, ktorá je stopercentnou dcérou Google, má však bohaté skúsenosti s vývojom dvojnohých, aj štvornohých robotov a má v ponuke viacero iných modelov. Stabilitu a šikovnosť „klasického“ dvojnohého robota Atlas od Boston Dynamics si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.

https://www.youtube.com/watch?v=rVlhMGQgDkY

Viaceré typy robotov z produkcie Boston Dynamics sú určené pre použitie v armáde. Hoci zatiaľ nie sú vybavené zbraňovými systémami a mali by zabezpečovať skôr logistiku, niektoré modely vyzerajú dosť desivo.

Pozrite siDvojnohý robot Cassie pôjde tam, kde iní nemôžu

Napríklad štvornohý BigDog (Veľký pes) má rozmery zodpovedajúce svojmu názvu (dlhý je asi 1 m a vysoký 76 cm). Váži 109 kg, ale unesie až 154 kg nákladu.

https://www.youtube.com/watch?v=cNZPRsrwumQ

Pre porovnanie si pozrite menšieho súrodenca ďalšieho štvornohého robota Spot, ktorý sa volá SpotMini. S robotickou rukou vyzerá ako malý šikovný dinosaurus. S príslušnou inteligenciou by dokázal vykonávať množstvo domácich prác.

https://www.youtube.com/watch?v=tf7IEVTDjng

ZdrojWIRED

Komentáre k článku