Husqvarna Vektorr – koncept elektrického skútru od výrobcu kosačiek

ZDROJ | Husqvarna

Husqvarna Vektorr je prvým pokusom ikonickej značky preraziť na trhu s elektrickými motorkami. Futuristický skúter je určený najmä mestskému človeku.

Švédska spoločnosť Husqvarna je vo svete známa najmä vďaka záhradnej technike a predovšetkým prvotriednym kosačkám. Koncom 19. storočia sa však venovala aj výrobe bicyklov. Začiatkom 20. storočia vznikla dcérska spoločnosť Husqvarna Motorcycles, ktorá z bicyklov prešla na motorky.

Pozrite siVespa Elettrica – prvý elektroskúter od kultovej talianskej značky

Neskôr viackrát zmenila táto divízia majiteľov. V roku 2007 ju kúpilo BMW a v roku 2013 rakúska spoločnosť KTM AG, ktorej patrí dodnes.

Koncept Vektorr je prvou snahou preniesť ikonickú značku do sveta elektrických mestských motoriek. Preto je skúter kompaktný a štýlový. Maximálna rýchlosť dosahuje 45 kilometrov za hodinu a dojazd je slušných 95 kilometrov. Viac technických detailov zatiaľ uverejnených nebolo, no podľa uniknutých informácií by sa mal skúter Vektorr dostať do výroby až na budúci rok.

Pre porovnanie dojazdov, Vespa Elettrica ponúka dojazd 100 kilometrov na jedno nabitie, skúter Ather 450X 116 kilometrov na jedno nabitie a Yamaha e-Vino iba 60 kilometrov na jedno nabitie.

ZDROJ | Husqvarna

Pozrite siAther 450X – prepracovaný elektrický skúter s dojazdom nad 115 kilometrov

Okrem modelu Vektorr, plánuje Husqvarna Motorcycles aj cestnú motorku E-Pilen. Tá ponúka 8 kW motor a dojazd 100 kilometrov na jedno nabitie. Výhodou majú byť vymeniteľné batérie.

Nakoniec je tu ešte koncept kolobežky Bltz s dojazdom 40 kilometrov a maximálnou rýchlosťou 20 kilometrov za hodinu.

ZDROJ | Husqvarna

Ceny jednotlivých elektrických presúvadiel zatiaľ oznámené neboli, keďže ide stále iba o koncepty, no pri Husqvarna Vektorr môžeme očakávať cenové rozmedzie 3 000 až 7 000 €, keďže práve za takéto ceny sa štandardne predávajú elektrické skútre.

ZdrojHusqvarna-Motorcycles

Komentáre k článku