Husqvarna tvorí elektrickú motorku do mesta, ponúkne 8 kW a 100 km dojazd

ZDROJ | Husqvarna

Švédska Husqvarna pod krídlami rakúskeho KTM oznámila, že vyvíja plne elektrickú motorku E-Pilen do mesta, ktorá síce ponúkne chabý výkon i dojazd, no stále zvládne čo sa od nej predpokladá – dostať sa z miesta A do miesta B rýchlo ako dovoľujú rýchlostné limity.

Samozrejme, Husqvarna E-Pilen Concept nie je finálny model, ktorý by už šiel do predaja. Toto je vízia, akú má výrobca v predstave pri vývoji finálneho modelu. Z konceptu by si však mohol prebrať množstvo prvkov.

Určite by nebolo zlé mať napríklad možnosť rýchlej výmeny batérie za plne nabitú v priebehu niekoľkých sekúnd, príp. minút. E-Pilen Concept to totiž dovoľuje. Zároveň je možné batériu nabíjať klasicky, priamo v motocykli. Akým výkonom ale výrobca zatiaľ nešpecifikoval.

ZDROJ | Husqvarna

Vymeniteľná batéria je ale budúcnosťou pre elektrické motorky. Aspoň to si myslia jedni z najväčších výrobcov motoriek a skútrov, ktorí vytvorili konzorcium vymeniteľných batérií do motocyklov. V ideálnej budúcnosti sa tak dočkáme jednostopých vozidiel s vymeniteľnými batériami, ktoré bude možné použiť vo viacerých značkách a modeloch súčasne. Vzniknúť by tak mohli aj akési kiosky, v ktorých si batériu vymeníte za plne nabitú.

ZDROJ | Husqvarna

V konštrukcii je zabudovaný elektromotor s výkonom len 8 kW. čo však úplne stačí na mestskú a medzimestskú premávku. Ani batéria veľmi neoslní, má ponúknuť dojazd len 100 km. Na druhej strane, mnohé štúdie dokazujú, že priemerný Európan také množstvo kilometrov denne neprejazdí. Je to podstatne menej a aj preto je vraj zbytočné takýmto ľudom ponúkať viac.

Jednak by ich to stálo podstatne viac – väčšia batéria = väčšie vstupné náklady = vyššia predajná cena. Zároveň by to používatelia aj pocítili, hlavne pri motorke.

Kedy by sa E-Pilen mohol dostať do predaja výrobca ani len nenaznačil.

ZDROJ | Husqvarna

ZdrojHusqvarna

Komentáre k článku