Huawei predstavilo Ascend 910, najvýkonnejší procesor umelej inteligencie

ZDROJ | Huawei

Nový procesor Ascend 910 od spoločnosti Huawei má byť doposiaľ najvýkonnejší na svete. Spolu s novou platformou MindSpore má byť pripravený na prakticky akékoľvek zameranie v súkromnom i verejnom IT sektore.

Spoločnosť Huawei je primárne známa svojimi telekomunikačnými zariadeniami na trhu B2B a smartfónmi, tabletmi, počítačmi a smart hodinkami na trhu spotrebiteľov. Angažuje sa však aj vo výrobe čipov, z ktorých najznámejšie sú mobilné čipsety Kirin od jej dcérskej spoločnosti HiSilicon.

ZDROJ | Huawei

Najnovším prírastkom do jej portfólia čipov je však trochu nečakane procesor Ascend 910 špeciálne určený pre výpočty umelej inteligencie. Podľa spoločnosti má ísť o najvýkonnejší procesor umelej inteligencie na svete.

Pri výpočtoch vo formáte 16 bitov (FP16) poskytuje procesor operačnú kapacitu 256 TeraFLOPS. Pri výpočtoch s presnosťou na celé číslo (INT8) je to až 515 TeraFLOPS. Ascend 910 dosahuje takýto výkon aj napriek tomu, že jeho energetická spotreba je len 310W. Pôvodne sa pritom predpokladalo so spotrebou až 350W. Procesor je tak energeticky šetrný, pričom sa výpočtovou silou vyrovná kapacite 50 vysoko výkonných počítačových procesorov.

Procesor funguje na platforme MindSpore, ktorá podporuje všetky druhy procesov, od záťažových a komplikovaných, až po malé a jednoduché procesy. Platforma má pritom používateľom poskytovať značnú ochranu súkromia, keďže sa zaoberá iba tými informáciami, ktoré už raz boli spracované.

Pozrite siHuawei predstavil dva výkonné tablety MediaPad M6 s Kirin 980

MindSpore nepracuje so samotnými údajmi, vďaka čomu sú dáta súkromných používateľov chránené aj v situáciách, kedy sa vyžaduje ich zdieľanie. V typickej neurónovej sieti na spracovanie prirodzenéjo jazyka (NLP) má MindSpore o 20 % menej riadkov základného programovacieho kódu v porovnaní so súčasným najlepším produktom rovnakého typu.

Huawei plánuje predstaviť ďalšie produkty z oblasti umelej inteligencie na konferencii Huawei Connect 2019, ktorá sa bude konať od 18. do 20. septembra v Šanghaji. Na tomto mieste zrejme spoločnosť odhalí aj dátum vydania a cenu procesoru Ascend 910, ako aj platformy MindSpore.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku