Huawei je takmer späť, Wi-Fi, Bluetooth aj SD karty môže využívať naďalej

O afére Huawei vs USA sme toho už popísali mnoho a ako sa tak pozeráme na politickú situáciu na oboch stranách, toto nebude určite posledný článok. V posledných dňoch sa nad Hauwei rozjasnieva a opäť môže používať Wi-Fi, Bluetooth či SD karty. Aliancie a organizácie zastrešujúce tieto štandardy Huawei zobrali opäť medzi seba.

Pozrite siS Huawei to ide dole vodou rýchlejšie, ako sme čakali! Čo to znamená pre nás?

Wi-Fi Aliance bez nejakých oficialít či vysvetlenia opätovne pridala spoločnosť Huawei na zoznam členov aliancie. Podobný krok prišiel aj zo strany organizácie SD Association. Aj v zozname jej členov je Huawei zrazu opätovne zapísaný.

Pre Cnet sa ale SD Association vyjadrila, že vymazanie zo zoznamu členov bol iba technický problém. Navyše členstvo Huawei v asociácii vraj nebolo nikdy zrušené, iba dočasne upravené kvôli súladu s Ministerstvom obchodu USA.

Rovnako je podľa Cnetu Huawei opäť aj členom organizácie JEDEC, ktorá schvaľuje ďalšie technologické štandardy pre polovodiče. Nakoniec je Huawei späť aj na zoznamoch členov organizácie Bluetooth SIG.

Pozitíve je tiež to, že Huawei Mate 20 Pro, ktorý zmizol z Android Q beta programu sa v ňom zas ocitol. Prečo? To vie možno pár vyvolených.

Pozrite siKtoré spoločnosti už teraz ignorujú Huawei?

Na druhej strane sa ale objavili nové informácie o iných organizáciách, kde Huawei nie je vítaný. Napríklad IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) podľa AndroidCentralu zakázala čínskym výskumníkom z Huawei prístup k dokumentom IEEE. Organizácia, ktorá sa usiluje o vzostup elektrotechniky pritom zastrešuje takmer 400 000 členov po celom svete.

ZDROJ | Huawei

Pre AndroidCentral sa organizácia vyjadrila v zmysle, že ak by im povolila prístup, čelila by právnym dôsledkom. Týka sa to Ministerstva obchodu a vlády USA. Členovia z Huawei môžu byť naďalej súčasťou redakčných rád, ale nesmú mať prístup k dokumentom IEEE až kým USA nezruší zákaz.

Pozrite siSmartfóny Huawei prídu o Android, Číňania ale robia na vlastnom systéme

Tento krok zo strany organizácie sa nepáči viacerým vedcom z celého sveta. Čínsky profesor Haixia Zhang z Pekingskej univerzity podal demisiu na znak toho, že nesúhlasí s tým, aby sa politika takto dotýkala vedeckých pracovníkov.

Huawei taktiež tento týždeň podal voči zákazu návrh na súd. Argumentom Huawei je fakt, že kongres nemôže prijať legislatívu zameranú na konkrétnu osobu, alebo spoločnosť. Huawei chce, aby mal príležitosť povedať svoju pravdy a vyvrátiť tvrdenie, podľa ktorých vznikol i zákaz zo strany USA.

Medzičasom Čína potvrdila zvýšenie sankčného cla na americké produkty vo výške 25% s účinnosťou od piatku.

ZDROJ | Huawei

ZdrojCnet,AndroidCentral,AndroidCentral

Komentáre k článku