Huawei čelí ďalším sankciám a problémom, nevyhnú sa im ani staršie smartfóny

ZDROJ | Huawei

Na istý čas sme o Huawei a amerických sankciách veľmi nepočuli. Žiaľ, práve v týchto dňoch končia výnimky, ktoré Huawei mohol využívať pre svoje Android zariadenia. Od marca minulého roka totiž na čínsku spoločnosť americká vláda uvalila sankcie, ktoré teraz ešte viac rozširuje.

ZDROJ | Huawei

Problémy Huawei s americkou vládou začali už v marci minulého roka, pričom v máji 2019 sa pretavili až do tvrdých sankcií zo strany USA. „Agentúra Reuters dnes nadránom priniesla správu, podľa ktorej Alphabet Inc (materská spoločnosť Google) postupne ukončí podporu Androidu pre smartfóny, tablety, smart hodinky a ostatné prípadné produkty čínskej spoločnosti Huawei. V praxi to bude znamenať, že Huawei už nebude môcť využívať operačný systém Android, presnejšie jeho služby. Od Huawei musia dať ruky preč ale aj Intel, Qualcomm a ďalšie spoločnosti.“

Tých spoločností nebolo vôbec málo. K vyššie spomínaným sa postupne pridali aj Broadcom, Microsoft, ARM, Wi-Fi Aliance, SD Association a ďalšie. Neskôr sa čínskej spoločnosti podarilo obnoviť aspoň spoluprácu s dôležitými organizáciami: „V posledných dňoch sa nad Hauwei rozjasnieva a opäť môže používať Wi-Fi, Bluetooth či SD karty. Aliancie a organizácie zastrešujúce tieto štandardy Huawei zobrali opäť medzi seba.“

S Huawei to však išlo dole vodou pomerne rýchlo. Napriek tomu sa v júni minulého roka nechala čínska spoločnosť počuť, že do dvoch rokov je v plnej sile späť.

Nakoniec sa to všetko akosi utriaslo koncom júna 2019, kedy Trump čiastočne zrušil embargá voči Huawei. Huawei nesôr spustil vlastný obchod s Android aplikáciami, ktoré museli developeri iba minimálne upraviť. Napriek tomu mnohým chýbajú služby Google, ktoré na zariadenia Huawei či Honor nie je možné nainštalovať často ani okľukou. Zároveň Huawei predstavil aj vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý sme ale dodnes v žiadnom smartfóne neuzreli.

ZDROJ | Huawei

Nakoniec sme sa dočkali opätovného zvýšenie tlaku sankcií na Huawei. Trumpova administratíva oznámila, že rozširuje sankcie voči Huawei napríklad o nemožnosť kupovania amerických čipov, informuje agentúra Reuters.

Sankcie sa pritom netýkajú iba samotného Huawei, ale aj jej až 38 dcérskych spoločností a zároveň 152 firiem, ktoré s Huawei podnikajú. Mnohé z 38 spoločností sú pritom aj jej európske pobočky: Huawei Cloud Computing Technology; Huawei Cloud Beijing; Huawei Cloud Dalian; Huawei Cloud Guangzhou; Huawei Cloud Guiyang; Huawei Cloud Hong Kong; Huawei Cloud Shanghai; Huawei Cloud Shenzhen; Huawei OpenLab Suzhou; Wulanchabu Huawei Cloud Computing Technology; Huawei Cloud Argentina; Huawei Cloud Brazil; Huawei Cloud Chile; Huawei OpenLab Cairo; Huawei Cloud France; Huawei OpenLab Paris; Huawei Cloud Berlin; Huawei OpenLab Munich; Huawei Technologies Dusseldorf GmbH; Huawei OpenLab Delhi; Toga Networks; Huawei Cloud Mexico; Huawei OpenLab Mexico City; Huawei Technologies Morocco; Huawei Cloud Netherlands; Huawei Cloud Peru; Huawei Cloud Russia; Huawei OpenLab Moscow; Huawei Cloud Singapore; Huawei OpenLab Singapore; Huawei Cloud South Africa; Huawei OpenLab Johannesburg; Huawei Cloud Switzerland; Huawei Cloud Thailand; Huawei OpenLab Bangkok; Huawei OpenLab Istanbul; Huawei OpenLab Dubai a Huawei Technologies R&D UK.

Viaceré mali byť využívané na obchádzanie zákazov z predošlých období. Zároveň dôvodom sankcií ostáva neustále využívanie zariadení od Huawei na špinonáž voči americkej vláde a občanom USA zo strany Číny.

Zaujímavé ale je, že v zozname sa nenachádza firma HiSilicon, ktorá na výrobcu čipsetov Kirin potrebuje americké firmy či už kvôli patentom a know-how, ale aj priamo súčastiam čipsetov. Na druhej strane je otázne, ako veľmi sa reštrikcie týkajú dodávateľských firiem pre HiSilicon.

ZDROJ | Huawei

Aby toho nebolo málo, Trump chce Huawei vyštvať aj z iných spriaznených krajín. Spojenému kráľovstvu sa vyhráža, že ak neprestane využívať produkty Huawei, vrátane sieťových prvkov, americké bezpečnostné agentúry prestanú spolupracovať s tými britskými.

Nakoniec sme sa dočkali aj zrušenia tzv. Dočasnej všeobecnej licencie (Temporary General License), ktorá dovoľovala určité  výnimky aj zo strany Google na využívanie niektorých jeho služieb, hlavne pre staršie modely, ktoré boli vyrobené ešte pred zavedením sankcií.

Ukončením Dočasnej licencie ale aj staršie zariadenia budú problematickejšie. Huawei síce sľubuje aktualizácie pre ich operačné systémy, no pôjde o aktualizácie od Huawei, resp. tretích strán, nie priamo Google. Plusom ale je, že ak máte Huawei alebo Honor s ešte stále Google Play obchodom, aplikácie v nich by mali naďalej dostávať aktualizácie ako doteraz.

“Spoločnosť Huawei sa zaväzuje naďalej poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné updaty pre majiteľov smartfónov s Google službami. Naši zákazníci budú dostávať aktualizácie softvéru a služby vďaka silnej open source komunite a pokročilým možnostiam výskumu a vývoja v Huawei,” povedal Thomas Liu, Country manager Huawei Slovensko.

Každopádne o tejto téme budeme ešte počuť a nové informácie vám určite poskytneme v ďalších článkoch.

ZDROJ | Huawei

ZdrojCommerce.gov,Reuters

Komentáre k článku