Hrozby Carbanak a Poseidon útočia na banky i vládne spoločnosti

ZDROJ | Kaspersky Lab

Tento týždeň sme vás už informovali o nebezpečenstve malvéru Adwind. Spoločnosť Kaspersky Lab zverejnila pri príležitosti konania bezpecnostného summitu Security Analyst Summit 2016 v španielskom Tenerife ďalšie dve oznámenia, súvisiace s najväčšími súčasnými hrozbami kybernetického priestoru.

Kaspersky inf_Carbanak2
ZDROJ | Kaspersky

Pozrite siMalvér Adwind napadol vyše 443 tisíc používateľov a útočí ďalej

Tím analitikov z GReAT (Global Research and Analysis Team) identifikovali novú verziu hrozby Carbanak 2.0 a dve ďalšie skupiny, Metel a GCMAN. Tie stoja napr. aj za nedávno medializovanými útokmi na ruské finančne inštitúcie, kedy spôsobili vychýlenie kurzu rubľa. Všetky tieto hrozby kyberzločinci v podstate používajú na vykrádanie bánk a finančných inštitúcií, využívajúc nastroje a taktiky „štátnych“ APT hrozieb.

Kaspersky GCMAN
ZDROJ | Kaspersky

Pozrite siKaspersky Lab: V TOP 10 prvýkrát vírusy ohrozujúce mobilné bankovníctvo

Druhým dôležitým upozornením spoločnosti Kaspersky Lab, vychádzajúce zo zistení špecialistov z GReAT, je objavenie novej hrozby s názvom Poseidon. Táto brazílska kampaň je aktívna viac než 10 rokov a vyniká tým, že vystupuje ako komerčný subjekt. Útoky sú zamerané na vládne, finančné inštitúcie, telekomunikačné, výrobné, energetické, mediálne ci PR spoločnosti. Analitici vďaka zhromaždeným dôkazom, rukopisu aktérov a rekonštrukcii časovej osi potvrdili, že síce detekované, ale neidentifikované stopy patrili práve skupine Poseidon.

Kaspersky 1693_Infographics_Poseidon_map
ZDROJ | Kaspersky

Bližšie podrobnosti o bankových hrozbách Carbanak a skupine Poseidon Kaspersky Lab zverejnila na svojich stránkach, ale aj na webe Securelist.com.

http://www.youtube.com/watch?v=FzPYGRO9LsA

ZdrojKaspersky

Komentáre k článku