Honda ukázala hybridný motor bez kovov vzácnych zemín

Japonská automobilka Honda Motor Co vyvinula celosvetovo prvý elektromotor pre hybridné automobily bez použitia ťažkých kovov vzácnych zemín. Má tak znížiť svoju závislosť na drahých materiáloch dodávaných hlavne z Číny.

Pozrite siVodíková Honda Clarity vyrobí elektrinu pre celý dom

Plug-in hybridy kombinujú spaľovací motor s elektrickým pohonom čerpajúcim energiu z batérií. Na rozdiel od elektromobilov však nestresujú svojich majiteľov obmedzeným dojazdom. Aj preto sú čoraz populárnejšie a podľa mnohých predstavujú v súčasnom období rozumnú voľbu pri znižovaní emisií a hlučnosti v mestách.

Honda-motor1
ZDROJ | Reuters

Elektromotory sú však viazané na dodávky kovov vzácnych zemín ako je dysprózium a terbium. Tie sa využívajú vo výkonných magnetoch v motore. Ich významným vývozcom je Čína, ktorá však v roku 2010 zaviedla dočasné obmedzenie vývozu minerálov vzácnych zemín do Japonska. Dôvodom boli sankcie kvôli vzájomným územným sporom.

Pozrite siCitroën C4 Cactus Airflow 2L – hybridné auto na vzduch je tiež riešením

Každá palica má však dva konce. Ako reakciu na sankcie vyvinula tretia najväčšia japonská automobilka Honda motory, ktoré nevyužívajú magnety s obsahom dysprózia a terbia. Nahradili ich magnety od japonskej firmy Daido Steel Co.

Tým sa zároveň znížili náklady na výrobu magnetov, ktoré sú kľúčovou súčasťou motorov, asi o 10 percent a ich hmotnosť poklesla o takmer osem percent. Nové motory sa budú montovať do minivanu Freed, ktorý príde na japonský a ázijský trh tento rok na jeseň.

https://www.youtube.com/watch?v=rGMr0jECIOE

Honda začala hľadať náhradu za kovy vzácnych zemín už pred desaťročím, ale výrazné zdraženie v roku 2011 toto úsilie akcelerovalo. Nový typ motora síce používa magnety na báze neodýmu, čo je takisto kov vzácnych zemín, ale jeho zdroje sa nachádzajú okrem Číny aj v severnej Amerike a v Austrálii.

Honda-motor2
ZDROJ | Reuters

Podľa Hondy nová technológia zníži náklady a zvýši imunitu automobilky voči kolísaniu cien surovín.

Táto skutočnosť bude mať čoraz väčšiu váhu. Honda sa totiž snaží dosiahnuť, aby podiel elektromobilov, plug-in hybridov a vozidiel s palivovými článkami tvoril do roku 2030 dve tretiny jej produkcie. Dnes je to len 5 percent, informovala agentúra Reuters.

ZdrojReuters

Komentáre k článku