Honda sa inšpiruje Teslou, predstaví Mobile Power Pack

Spoločnosť Honda Motor Co., oznámila, že na aktuálnej výstave CEATEC JAPAN 2017, ktorá sa bude konať od 3. do 6. októbra 2017 vo výstavnom centre Makuhari Messe v japonskej Čibe, predstaví viaceré inovatívne  technológie z oblasti energetiky.

Pozrite siHonda a General Motors spojili sily pre vodíkový pohon

Zálohovacie zdroje energie sú pre Japonsko, sužované častými zemetraseniami a občasnými tajfúnmi a vlnami cunami, veľmi užitočným zariadením. Pri živelných pohromách sprevádzaným black-outom je dôležité dokázať preklenúť prvé hodiny, maximálne dni po katastrofe. A vhodnou náhradou za elektrocentrály a motor-generátory všeobecne môžu byť solárne panely a veterné turbíny, v kombinácii s výkonným záložným zdrojom.

ZDROJ | Honda

V duchu línie „inteligentný manažment uchovávania energie“ spoločnosť Honda na CEATEC-u ukáže svoj mobilný energetický zásobník Honda Mobile Power Pack, pozostávajúci z odnímateľných mobilných akumulátorov a nabíjacieho/vybíjacieho zariadenia. Mobile Power Pack je už v štádiu sériovej výroby.

Ďalším predstaveným zariadením bude koncept nabíjacej stanice Honda Mobile Power Pack Exchanger. Toto zariadenie dokáže nabíjať niekoľko mobilných energetických zásobníkov Honda Mobile Power Pack naraz a tiež napájať náhradné akumulátorové batérie. Súčasne môže prispievať k stabilizácii sieťového napätia dodávaním elektrickej energie do siete v čase odberových špičiek.

Pozrite siTesla vyrobí elektrinu pre celý ostrov

V tomto prípade ide zatiaľ o koncept, ale Honda ho nainštaluje na ostrove Romblon na Filipínach. Demonštračné testy na zníženie emisií CO2 prebehnú v spolupráci s firmou Komaihaltec Inc. tento rok na jeseň.

Romblon je jedným z malých filipínskych ostrovov, kde je výroba elektrickej energie odkázaná na diesel-agregáty, tak ako na mnohých iných ostrovoch bez energetického prepojenia s pevninou.

Dôsledkom je nielen vysoká cena elektriny, ale aj vysoké emisie CO2.  Ďalšou nevýhodou je nestabilita dodávok energie do siete. V rámci experimentu preto spoločnosť Komaihaltec nainštaluje generátor s veternou turbínou a Honda dodá Exchanger, v ktorom sa bude v mobilných napájacích zdrojoch ukladať prebytočná elektrická energia pre stabilizáciu napájacej siete.

Pozrite siTesla postaví v Austrálii najväčší zásobník energie za 100 dní

Honda nezabúda ani na vodík, ako ekologické palivo, z ktorého sa dá v palivových článkoch vyrábať elektrina. Na CEATEC 2017 predstaví koncept 70 MPa inteligentnej vodíkovej stanice Smart Hydrogen Station (SHS). Tá bude schopná vyrábať a dodávať vodík pod vysokým tlakom.

Prvá vodíková stanica Honda Smart Hydrogen Station bola spustená v Los Angeles.ZDROJ | Honda

Ako naznačuje už názov, vodíková stanica pracuje s plniacim tlakom 70 MPa. Zároveň je však vybavená elektrolyzérom Honda Power Creator s vysokým diferenciálnym tlakom, schopným produkovať vodík pod tlakom 82 MPa. Vďaka nemu stanica nepotrebuje kompresor a môže mať kompaktné rozmery. Elektrolyzér Power Creator vyrába vodík elektrolýzou vody, pričom elektrinu môže čerpať z ľubovoľných zdrojov, vrátane obnoviteľných.

Pozrite siNikola Motor a Bosch spájajú sily pri vývoji pohonu vodíkových kamiónov

Honda plánuje rozvíjať prieskumné a demonštračné testy lokálnych systémov napájania pomocou mobilných napájacích zdrojov okrem Filipín aj v iných krajinách.

V snahe o vytvorenie udržateľnej spoločnosti chce Honda ďalej rozširovať úsilie o realizáciu „lokálnej výroby a lokálnej spotreby energie“ a „spoločnosti bez uhlíkových emisií“ v kombinácii s technológiami na výrobu, využitie a pripojiteľnosť energie.

ZdrojHonda

Komentáre k článku