Honda chystá vodíkový FCV Concept

Hoci elektromobily začínajú predstavovať zaujímavú a fungujúcu alternatívu voči motorovej klasike, s dojazdom stále oproti spaľovacím motorom zaostávajú. Inou ekologickou alternatívou sú autá na vodík, ktoré si elektrinu vyrábajú v palivových článkoch. Odtiaľ pochádza ich anglické označenie FCV (Fuel Cells Vehicle).

Tip: Vodíkové autá sú na dosah, pribúdajú čerpacie stanice

V Japonsku sa zrejme od budúceho roku bude predávať vodíková Toyota Mirai, ale zahanbiť sa nenechala ani Honda, ktorá sa vývoju vodíkových pohonov venuje už dlhšiu dobu.

honda-fcv

Už v roku 2008 začala Honda vyrábať vodíkovú FCX Clarity, tá však bola k dispozícii len na prenájom. Nový model  Honda FCV Concept má oproti FCX Clarity viaceré vylepšenia, napríklad komfortný priestor v kabíne pre päť osôb a dojazd predĺžený na 500 kilometrov.

Zdokonalené palivové články oproti FCX majú mať o 60% vyššiu energetickú hustotu a výkon až 100 kW, čo sa podpíše pod uvedené zvýšenie dojazdu.

honda-fcv-tank

Nezanedbateľnou výhodou oproti elektromobilom je krátky čas tankovania. Honda FCV Concept bude schopná z čerpacích staníc disponujúcich štandardným tlakom 70 MPa natankovať plnú nádrž asi za 3 minúty. Japonská automobilka plánuje svoje vozidlo Honda FCV Concept uviesť na domáci trh v marci 2016. Vzápätí sa má začať predávať aj v USA a v Európe, uviedol portál Geeky Gadgets.

Tip: Daimler, Ford a Nissan nasadia do automobilov palivové články

Toyota a Honda však v tomto smere určite nie sú osamelými bežcami. O výhodách vodíka ako ekologického paliva budúcnosti sme už písali neraz a oceňuje ich aj aliancia automobiliek Daimler, Ford a Nissan, ktoré na vodíkových pohonoch pracujú spoločne. Zároveň sa začínajú budovať siete čerpacích staníc na vodík. Zaujímavou výhodou auta s palivovými článkami je možnosť využiť ho ako núdzový zdroj elektrickej energie pre domácnosť, alebo na chate a pod. „Elektrocentrála“ s výkonom, aký majú palivové články vodíkového vozidla, by dokázala „utiahnuť“ aj spotrebiče s vysokým výkonom, ako je elektrický boiler, šporák a pod.

Čosi také príde vhod zvlášť v čase živelných pohrôm, kedy často dochádza k výpadkom energetických sietí. Svoje o tom vedia Japonci, preto dáva zmysel, ak má spomínaná Toyota Mirai disponovať CHAdeMO zásuvkou. Z nej môže ako záložný zdroj dodať domácnosti až 60 kWh energie, čo by malo vystačiť viac ako na týždeň.

Foto: Geeky Gadget, Honda

Komentáre k článku