Holho premení smartfón na holografický 3D projektor

So zaujímavou aplikáciou pre smartfóny a tablety prichádza firma Imagination Farm USA LLC z Houstonu v americkom Texase. Vyvinula aplikáciu, ktorá pomocou sady zrkadiel a smartfónu, či tabletu dokáže vytvoriť ilúziu pohybujúceho sa 3D obrazu. Nejde však o obyčajný stereoskopický obraz, ktorý nie je u smartfónov novinkou. Imagination Farm dokáže vytvoriť hologram, teda skutočný priestorový obraz.

holho1

Holho je súčasťou projektu Kickstarter a dodáva sa v niekoľkých verziách, z ktorých najvýraznejšou je Holho Full Pyramid. Ako už naznačuje názov, pozostáva zo štyroch šikmých zrkadiel na obrátenej základni s veľkosťou pre chytré telefóny a tablety a vytvára ilúziu 3D obrazu vznášajúceho sa v priestore, ktorý možno vidieť z akéhokoľvek uhla. Ide vlastne o štyri obrazy vytvorené aplikáciou a umiestnené pod zrkadlami. Obrázky sú plne pohyblivé, takže môžete sledovať vlnenie medúzy, výbuch ohňostroja, alebo tancujúci pár.

Imagination Farm už vytvorila množstvo videí, ale aplikácie umožňujú užívateľom vytvárať si svoje vlastné obrázky a videá. Ostatné verzie Holho, vrátane „Naked“, určenej pre 10-palcové tablety, používajú pre vytvorenie 3D efektu jednoduché skladacie zrkadlo. V zavretom stave slúži ako kryt tabletu.

holho-3

Verzia projektora Holho Zed poslúži aj ako fotorámik.

Ďalšou verziou je Holho Zed, kde je tablet umiestnený v hornej časti stojana z plexiskla a premieta obraz na šikmú transparentnú obrazovku. Môže obsahovať fotorámik, ktorý premieta obraz pomocou bielej LED a vytvára 3D efekt obrazu okolo rámčeka.

Pre komerčné účely, na zobrazenie výrobkov slúži posledná verzia projektora, Holho Three-Face Pyramid. Ako naznačuje názov, ide o trojstrannú pyramídu umiestnenú v kryte.

Ceny samotných zrkadlových systémov sú relatívne nízke – napr. Full Pyramid pre smartfóny stojí 33 USD a pre 10“ tablety 60 USD, ale cena nezahŕňa aplikáciu Holho, bez ktorej je systém nefunkčný. S aplikáciami dodáva firma ako bonus aj jedno-dve demonštračné 3D videá. Nie je však jasné, ako si bude zákazník vytvárať vlastné videá, hoci výrobca takúto možnosť deklaruje. V každom prípade ide o zaujímavé spestrenie pre použitie tabletu, alebo mobilu.

Foto: Kickstarter

Komentáre k článku