Hodina Zeme neznamená zhasnúť svetlo na 60 minút

Dnes medzi 20:30 až 21:30 symbolicky zhasnú svetlá na celom svete. Slovensko nebude výnimkou, nikto nemôže môže byť prekvapený keď zistí, že sú naše lokálne atrakcie neosvetlené. Výnimočne to nebude šetrením, výpadkom elektrickej energie, alebo zlým manažmentom.

Hodina Zeme je medzinárodná akcia, ktorú zaviedol Svetový fond na ochranu prírody – WWF (World Wildlife Fund). Nie je viazaná na pevný dátum, Hodina Zeme sa organizuje vždy v poslednú marcovú sobotu (s výnimkou, ak na ten deň pripadá Veľká noc). Do akcie sa môže zapojiť doslova každý – občania, komunity, sídliská, mestá a obce, rôzne pamiatky a atrakcie.

ZDROJ | World Wildlife Fund

Akcia sa po prvý raz konala 31. marca 2007 v Austrálii. Už prvý ročník sa stretol s ohromným ohlasom a záujmom. Zapojilo sa doň 2,2 milióna domácností a firiem, ktoré na jednu hodinu vypli svetlá. O rok neskôr sa Hodina Zeme konala v 370 mestách, v desiatkach krajín na celom svete. V roku 2009 sa do tmy ponorilo až 4 159 miest, vrátane tých slovenských.

Cieľom WWF je ochrana prírody a znižovanie najnaliehavejších hrozieb pre rozmanitosť života na Zemi. Venuje sa šiestim hlavným oblastiam: jedlu, podnebiu, čerstvej vode, zvieratám a rastlinám, lesom a oceánom.

https://youtu.be/A-j8TXxY8GA

Ani Slovákom nie je cudzí záujem o planétu a klimatické zmeny, ktoré zapríčinili ľudia. Slovensko sa k Hodine Zeme pripája už po desiatykrát.

Mestá a obce, ktoré sa zapoja do akcie Hodina Zeme v tomto roku (podľa abecedy): Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bánovce nad Bebravou, Bošáca, Bratislava, Fintice, Hlohovec, Humenné, Chrenovec – Brusno, Komárno, Kostoľany nad Hornádom, Krásno, Kysucké Nové Mesto, Michalovce, Nitra, Partizánske, Piešťany, Pinciná, Plaveč, Prešov, Prietržka, Remetské Hámre, Rimavská Sobota, Skalité, Snina, Stará Turá, Terňa, Trenčín, Žilina, Žitná-Radiša.

ZDROJ | Techbox

Pamiatky, ktoré sa zapoja do Hodiny Zeme 2019: Barbakan – Banská Bystrica, Bojnický zámok, Bratislavský hrad, Budatínsky hrad, Burianova veža – Žilina, Divadlo Andreja Bagara, Dóm Sv. Martina – Bratislava, Farské schody – Žilina, Farský kostol Narodenia Panny Márie – Trenčín, Historická budova SND – Bratislava, Hodinová veža – Banská Bystrica, Hrad Modrý kameň, Hrad v Starej Ľubovni, Chrenovský most – Nitra, Kaštieľ v Snine, Katedrála Najsvätejšej Trojice – Žilina, Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa – Prešov, Konkatedrála sv. Mikuláša – Prešov, Kostol Ducha svätého – Hlohovec, Kostol sv. Jána Krstiteľa – Skalité, Kostol Svätého Michala Archanjela – Hlohovec, Kostol Svätého Štefana – Kostoľany nad Hornádom, Kostol Všetkých svätých – Františkánsky kláštor – Hlohovec, Mariánsky stĺp, Chrenovec – Brusno, Mestská veža – Trenčín, Mestské divadlo – Žilina, Mestský úrad – Prešov, Mestský úrad – Trenčín, Nitriansky hrad, Piaristický kostol sv. Františka Xaverského – Trenčín, Prezidentský palác, Primaciálny palác a Primaciálne námestie – Bratislava, Spišský hrad, Stará radnica – Bratislava, Synagóga – Trenčín a Trenčiansky hrad.

ZDROJ | Techbox

Zoznam je samozrejme dlhší, do Hodiny Zeme 2019 sa zapoja aj školy, firmy a organizácie a to nielen vypnutím osvetlenia ale akýmkoľvek spôsobom.

Určite neurobíte nič zlé, ak sa pripojíte aj vy. Čo treba urobiť? Vypnite okrem svetiel aj počítač a skúste sa na hodinu odpútať i od sociálnych sietí. Dnes (30. marca) o 20:29, tesne pred okamihom, kedy zhasínajú svetové metropoly postnite čisto čierny obrázok s odkazom: Túto hodinu vypínam #MojaHodinaZeme #Connect2Earth, prípadne ho označte @wwf_slovakia.

Zhasnutím svetla na 60 minút sa symbolicky prihlásime k spoločnej zodpovednosti za budúcnosť planéty. Pre niekoho sa to môže zdať príliš málo, ale aj tá najťažšia cesta začína prvým krôčikom. Hoc sa Elon Musk snaží, zatiaľ nemáme na výber z iných planét, kde by sme mohli žiť. A pochybujem, že by boli také krásne ako je Zem.

ZdrojWWF,Hodina Zeme 2019

Komentáre k článku