Hľadáte špičkový kompakt? Sony má nový Cyber-shot DSC-RX100 VI!

ZDROJ | Sony

Až dva roky trvalo Sony, kým predstavila novú generáciu top-end kompaktu RX100 VI. Ani teraz sa dizajnovo nezmenil. Parametre sa však zmenili a hneď na úvod môžeme povedať, že firma nezaspala na vavrínoch.

Azda najväčší rozdiel oproti predchádzajúcej generácii je objektív. Sony teraz vsadil skôr na cestovateľov a fotoaparát osadilo rovno teleobjektívom Zeiss Vario-Sonnar s rozsahom 24 – 200 mm so svetelnosťou f/ 2,8 – f/4,5. Ide teda o 8,3-násobný optický zoom. Piata generácia mala pritom objektív 24 – 70 mm so svetelnosťou f/1,8 – f/2,8. Tento extra zoom sa bude určite mnohým ľuďom páčiť a zabudovaný stabilizátor pomôže, aby nenafotili na dovolenke samé rozmazané fotky.

https://youtu.be/II2Aeou5XMk

Nový model je vybavený senzorom CMOS 1.0. Jednopalcový senzor Exmor RS je so vstavaným čipom DRAM, ktorý maximalizuje rýchlosť. Fotoaparát tak dokáže fotiť neuveriteľných 24 obrázkov za sekundu (až do 233 záberov) s plným sledovaním AF/AE a so zaostrením len do 0,03 sekundy. U predchádzajúceho modelu bola rýchlosť zaostrenia 0,05 sekundy.

ZDROJ | Sony

Takisto zaostrenie Eye-tracking AF je dvakrát rýchlejšie ako u RX100 V. Nechýba tu 315-bodový autofókus s hybridnou technológiou detekcií fázy a kontrastu. Rýchlosť obrazu zvyšuje BIONZ X – procesor osadený vo vlajkovej lodi Sony A9 full-frame.

Sony RX100 VI má dotykovú obrazovku, ktorou sa dá zaostrovať a fotiť. Pre vloggerov a selfiemaniakov sa dá displej preklopiť o 180 stupňov. Digitálny hľadáčik je Tru-Finder OLED EVF a má 2,35 miliónov bodov. Je s jednodotykovým ovládaním, takže ho nemusíte ručne vyťahovať.

ZDROJ | Sony

Ako je na tom RX100 VI so spracovaním videa? Tento kompakt nielenže podporuje 4K video pri 30 fps, ale ako prvý Cyber-shot ho dokáže zachytiť aj v 4K HDR rozlíšení.

Čo stále chýba je port pre externý mikrofón – profesionáli ho však k svojej práci potrebujú. ISO sa dá nastaviť v rozmedzí 125 až 12 800 a fotoaparát zvládne pracovať pri minimálnom osvetlení 2,9 luxu. Súčasťou vybavenia je Wi-Fi modul s NFC čipom. Nechýba pár aplikácií priamo vo fotoaparáte či známe režimy PASM, iAuto, Sweep Panorama alebo HDR.

Pozrite siSony Cyber-shot RX100 V – najrýchlejší kompakt na svete s 24 fps

Rozmery fotoaparátu sú 102 x 58 x 43 mm, hmotnosť aj s batériou je 301 gramov.

Cena nového Cyber-shotu je 1 200 dolárov, čo je o 200 viac, ako pri predchádzajúcej generácii. Používateľ tu však dostane silný objektív, rovnaký procesor Bionz X ako má full-frame zrkadlovka Sony A9, rýchlejšie zaostrovanie a možnosť filmovať v 4K HDR rozlíšení.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojSony

Komentáre k článku