Hispano Suiza Carmen – legenda s elektrickým pohonom je späť

Hispano Suiza mnohí nepoznajú, ide pritom o legendárnu španielsku automobilku zo začiatku minulého storočia. V tom čase vyrábala luxusné vozidlá pre najmajetnejších s vtedy až extrémnymi výkonmi.

Neskôr sa značka prihlásila k životu začiatkom tohto storočia ako francúzska automobilka so španielskymi koreňmi. Dnes existujú dve automobilky s rovnakým názvom – jedna španielska, ktorú vlastní potomok zakladateľa automobilky a druhá rakúska, ktorú vlastní dizajnér Leo Himmel. Tá prvá dnes predstavuje oživenú legendu, model H6C Xenia.

ZDROJ | Hispano Suiza

Ten v 30. rokoch minulého storočia v spolupráci s Hispano Suiza vytvoril francúzsky vojak, vývojár, pretekár a atlét, André Dubonnet. Unikátny nebol len tvar, ale aj dizajnové a funkčné prvky.

ZDROJ | Hispano Suiza

S odkazom práve na tento model španielska automobilka predstavila model Carmen pomenovaný po vnučke zakladateľa. Hispano Suiza Carmen nezaprie odkiaľ vychádza, hoci modrené prvky a ostré hrany pripomínajú novotu. Až kontroverzný dizajn má však niekoľko zaujímavostí. Napríklad zadné LED svetlá majú v strede logo automobilky, bociana.

Rovnako nezvyčajne sú tvarované aj predné svetlá. Rozdiel oproti pôvodnému modelu je v systéme otvárania dverí. V novinke sa vyklápajú smerom na hor. V pôvodnom modeli by sme tiež len veľmi ťažko hľadali uhlíkové vlákna. V novom sú prakticky všade, od karosérie až po interiér. Aj vďaka tomu má pomerne masívny automobil hmotnosť necelých 1,7 tony.

ZDROJ | Hispano Suiza

Pod kapotou sú ukryté dva elektromotry nad zadnou nápravou. Každý z nich poháňa jedno koleso a spoločne produkujú 1 019 konských síl. Tie dokáže retro novinky vystreliť z 0 na stovku za menej ako 3 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 km/h.

ZDROJ | Hispano Suiza

Energiu motorom dodáva tekutinou chladená batéria s kapacitou 80 kWh, ktorú je možné zväčšiť na maximálne 105 kWh. Menšia dodá automobilu dostatok energie na 400 km. Nabíjať ju bude možné maximálne 80 kW nabíjačkou.

ZDROJ | Hispano Suiza

Vo vnútri vraj dominuje luxus a moderné technológie. Nechýba tak napríklad veľký dotykový displej infotainment systému s 7 prémiovými reproduktormi. Systém má podporovať aj Android Auto či Apple CarPlay. Chýbať nesmie ani Bluetooth a niekoľko USB portov.

ZDROJ | Hispano Suiza

Automobilka má v pláne vyrobiť iba 19 automobilov, cena každého by mala byť okolo 1,8 milióna eur.

ZDROJ | Hispano Suiza

 

ZdrojHispano Suiza

Komentáre k článku