HiSilicon Kirin 990 – prvý 7nm+ čipset s integrovaným 5G modemom

ZDROJ | Huawei

Huawei dnes na svojej tlačovej konferencii predstavilo nový čipset Kirin 990, ktorý okrem zaujímavých parametrov vyniká aj natívnou podporou 5G sietí bez potreby osadenia dodatočného modemu, ako tomu bolo doteraz.


Technologickí lídri robia vo vývoji 5G modemov míľové kroky vpred. Samsung len pred pár dňami predstavil Exynos 980 s podporou 5G sietí a dnes ho už minimálne vo veľkosti čipu predbehlo Huawei, ktoré predstavilo nový čipset Kirin 990 s integrovaným 5G modemom a 7-nm+ EUV architektúrou.

ZDROJ | Huawei

V porovnaní s čipsetom Snapdragon 855 má nový Kirin 990 ponúkať o 10 % vyšší výkon na jedno jadro aj napriek tomu, že je oproti Snapdragonu s jeho 5G modemom Qualcomm X50 až o 36 % menší. Do jeho rozmerov menších než ľudský necht sa pritom zmestilo viac než 10 miliárd tranzistorov.

Čo sa týka prenosov dát v 5G sieti, čipset by mal pri sťahovaní dosahovať rýchlosť 2,3 Gb/s a pri odosielaní rýchlosť 1,25 Gb/s. Huawei nešpecifikovalo, v akých podmienkach boli tieto rýchlosti dosiahnuté. Pri bežnom používaní v meste budú preto tieto rýchlosti pravdepodobne oveľa nižšie.

Najväčšie obavy pred príchodom prvých 5G modemov spôsobovala ich spotreba energie. Tú sa údajne Huawei podarilo znížiť natoľko, že Kirin 990 pripojený na 5G sieť spotrebuje rovnaké množstvo energie, ako starší Kirin 980 pripojený na 4G sieti. Huawei mimochodom plánuje vyrobiť aj 4G variant nového čipsetu, ktorý zrejme uvidíme v lacnejších smartfónoch Huawei a HONOR.

ZDROJ | Huawei

Huawei sa okrem 5G zameralo aj na umelú inteligenciu, kde opäť porovnávalo nový čipset s konkurenčným Snapdragonom 855. Nový Kirin 990 má ponúkať o 12 % energeticky efektívnejšie veľké jadrá, o 35 % efektívnejšie stredné jadrá a o 15 % efektívnejšie malé jadrá. Súčasťou čipsetu je aj vylepšený grafický čip Mali-G76, ktorý oproti doterajším 10 jadrám ponúka až 16 jadier.

Pozrite simotorola one zoom zaujme štvoricou fotoaparátov

Ďalšou pokrokovou oblasťou čipsetu je spracovanie obrazu, kde má Kirin 990 ponúknuť potláčanie šumu na úrovni DSLR fotoaparátov. Vďačiť má za to novému algoritmu s názvom Block Match 3D.

Prvé smartfóny s čipsetom Kirin 990 by sme mohli vidieť už 19. septembra. Spoločnosť na tento dátum zvolala tlačovú konferenciu, na ktorej má predstaviť nové smartfóny série Mate30.

Komentáre k článku