Hexadron team – robotika medzi mladými

ZDROJ | Hexadron team

V dnešnej uponáhľanej a pretechnizovanej dobe sú záujmy detí a mládeže vo veľkej miere zamerané práve na moderné technológie, ktoré nás obklopujú.

Ak sú však partie mladých vedené správnym smerom, výsledkom môže byť nie len zábava tej-ktorej skupiny, ale aj úspešná reprezentácia v rôznych činnostiach. Jednou z takýchto mládežníckych skupín je Hexadron team.

ZDROJ | Hexadron team

Hexadron team je vedecko-technologicko-robotický tím desiatich študentov vo veku 10 – 21 rokov, ktorý pôsobí pri farnosti Kráľovnej rodiny v Bratislave. Prvoradým cieľom tohto tímu je podľa ich slov účasť a výhra na medzinárodnej súťaži First Lego League.

ZDROJ | Hexadron team

Začiatky Hexadron teamu sa datujú v roku 2013 a jeho vzniku prispela príležitosť rozvíjajúcej sa LEGO robotiky na Slovensku. Nakoľko už mali skúsenosti s podobným tímom, ktorý v tom čase fungoval na SŠ sv. Vincenta de Paul, vedeli čo a ako podniknúť. V lete toho roku postupne pribrali nových členov tak, aby sa mohli zaregistrovať do súťaže v prebiehajúcej sezóne 2013/14.

ZDROJ | Hexadron team

Činnosť Hexadron teamu je počas roka sústredená do systematickej prípravy na súťaže pravidelnými stretnutiami, na ktorých jeho členovia analyzujú rôzne svetové problémy a následne hľadajú konštruktívne a inovatívne riešenia. Výsledkom ich snaženia je niekoľko aplikácií, ako napríklad:

Quake – rýchle rady o tom, ako sa zachovať počas zemetrasenia,

TeachMeMyWay – učenie sa v skupine ľudí s rovnakým typom inteligencie,

BioPlantPot – kompostovanie na balkóne,

ale aj služba HenService – nenáročný chov sliepok.

Keďže Hexadron je aj robotickým tímom, v rámci prípravy na súťaže stavia a programuje LEGO robotov. Pri nich je hlavným bodom pevná konštrukcia. Ako všetkým inovátorom, aj im sa častokrát stáva, že svoje robotické dielo musia niekoľkokrát prerábať, kým sú s ním spokojný a funguje tak, ako od neho očakávajú. To ich však v ich úsilí neodradzuje.

ZDROJ | Hexadron team

Prvý rok, teda sezónu 2013/14, začali poctivou prípravou. Tá sa im vyplatila a na regionálnom kole v Bratislave vyústila do 3. miesta v celkovom poradí, pričom kategórie Robot-design a Team-work Hexadron team vyhral. Školský rok 2014/15 bol zatiaľ ich najúspešnejším. Na regionálnom kole skončili celkovo 1. a navyše vyhrali kategórie Robot-design a Projekt. Po tomto úspechu nasledoval postup do medzinárodného V4 kola.

ZDROJ | Hexadron team

Minulá sezóna 2015/16 nebola natoľko úspešná, keďže na regionálnom turnaji sa umiestnili celkovo 4. Náplasťou tohto neúspechu bolo opätovné víťazstvo v kategórii Robot-design. V tohtoročnej sezóne 2016/17 sa Hexadron team 3. miestom na regionálnom turnaji opäť vrátil medzi elitu. Pritom kategória Robot-design sa už po štvrtý raz za sebou stala jeho korisťou.

ZDROJ | Hexadron team

V sezóne 2015/16 sa Hexadron team navyše zúčastnil medzinárodnej súťaže RobotChallenge vo Viedni, kde v disciplíne LEGO sumo obsadil 9.-16. miesto. V tejto disciplíne pritom celkovo súťažilo okolo 150 tímov z 80 krajín sveta. Preto je toto umiestnenie na prestížnej súťaži možné považovať za úspešné a tiež ako cenné zbieranie skúseností.

Roman Calík (vpravo), šéfredaktor TECHBOX, pri odovzdávaní stavebnice LEGO Mindstorms EV3 tímu Hexadron.

TECHBOX, ako partner Hexadron teamu, ho podporuje v jeho úsilí. Držíme mu preto palce do ďalších úspechov.

ZdrojHexadron team

Komentáre k článku