HEIF, nástupca JPEG tu môže byť skôr ako sa nazdáme

Dlhé roky používaný JPEG má už nejaký ten piatok svojho nástupcu, no ten stále ostáva v úzadí. HEIF (High Efficiency Image File Format) by ale mohol vďaka Microsoftu konečne preraziť. Ten sa totiž nechal počuť, že v najnovšom update Windows 10 prinesie podporu pre tento nový systém ukladania obrázkov.

Hoci o HEIF sa hovorilo už okolo roku 2012 a jeho finálna podoba existuje už necelé 3 roky (od leta 2015), stále sa mu nepodarilo prepracovať sa do širšieho povedomia používateľov. Niet sa ale čomu čudovať. Jeho podporu dlhé roky odmietali najväčší tvorcovia softvéru.

Až minulý rok sa o HEIF začalo viac rozprávať vďaka Apple, ktorý pridal nový formát do iOS (iOS 11) a neskôr do macOS systémov. Neskôr sa podpora HEIF objavila aj v produktoch Adobe, či českého Zoneru.

Pred časom sa zas objavili informácie, že HEIF bude podporovať aj najnovší operačný systém Android P a najnovšie sme sa dozvedeli, že s HEIF má plány aj Microsoft v operačnom systéme Windows 10 a jeho jarnej aktualizácii (Spring Creators Update).

ZDROJ | Google

Hoci sa to nemusí mnohým počúvať ľahko, až Microsoft bude tým, ktorý môže rozhýbať využívanie HEIF súborov. Práve Microsoft má totiž väčšinový podiel na trhu osobných počítačov a tak ho bude môcť využívať podstatná časť IT sveta.

A prečo je HEIF taký super? Predstavte si, že máte 20 Mpx fotografiu v JPEG formáte, ktorá zaberá zhruba 15 MB. Nie je to veľa, no teraz si predstavte, že takýchto fotiek máte niekoľko desiatok tisíc čo nie je vôbec nereálna hodnota po rokoch fotenia osláv, dovoleniek, výletov či len tak, keď chytíte fotoaparát do rúk. To už môžu byť desiatky gigabajtov na disku. Nehovoriac o fotografoch, ktorí disponujú miliónmi fotografií

ZDROJ | Nikon

Formát obrázkov HEIF znižuje objem dát zhruba o polovicu bez zmeny kvality obrázka. Takýto pokles dát poteší aj nás, tvorcov on-line obsahu. Zrazu sa internetové stránky môžu načítavať podstatne rýchlejšie.

HEIF je zároveň ale prípravou do budúcna s čipmi s množstvom megapixlov. Čím viac Mpx, tým viac dát jeden záber vyžaduje. A keďže máme čoraz lepšie fotoaparáty v smartfónoch, tým viac fotíme. Tým viac ale potrebujeme miesta na diskoch, príp. v cloude. Aj preto cloudové spoločnosti určite uvítajú prechod na HEIF, ktorý im ušetrí obrovské náklady na sieťové úložiská.

ZDROJ | Nokia

Nový systém HEIF tiež prinesie kvalitnejšie zábery pri rovnakej veľkosti súboru ako JPEG. Navyše má podporovať 10-bitovú farebnú hĺbku a lepšie HDR zábery. Na ich zobrazenie je ale nutný aj kompatibilný hardvér, teda displej, monitor či televízor.

Všetko to znie výborne, no k HEIF sa doteraz neprihlásil ani jeden z výrobcov fotoaparátov. Fotografi budú síce môcť pohodlne premieňať JPEG, resp. RAW do HEIF súborov, no bežný spotrebiteľ na to myslieť nebude a naďalej bude pracovať s JPEG súbormi. Aspoň, že najpoužívanejšie mobilné systémy HEIF podporujú, resp. budú podporovať.

ZDROJ | Nokia

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku