Tesla na Havaji postavila 13 MW elektráreň so záložnými batériami

Jeden z mnohých havajských ostrovov, Kauai, bude snáď už čoskoro fungovať už len vďaka obnoviteľným zdrojom. Pomôcť mu má aj Tesla, ktorá na ostrove nainštalovala tisícky solárnych panelov a stovky obrích batérií Tesla Powerpack.

Pozrite siBatérie od Tesly budú používať giganti ako Amazon či Target

https://www.youtube.com/watch?v=fkQBVoS9lAo

Po tom, čo Tesla oznámila inštaláciu solárnych panelov a batérií na ostrove Ta’u či v Los Angeles, prichádza správa o inštalácii aj na havajskom ostrove Kauai.

Pozrite siTesla batérie dokážu napájať tisícky domácností v Los Angeles

Ten už v súčasnosti využíva obnoviteľné zdroje na pokrytie väčšiny spotreby elektrickej energie, no keďže v noci slnko nesvieti, je ostrov nútený využívať fosílne palivá.

ZDROJ | Tesla

To sa ale má zmeniť vďaka Tesle a jej novej solárnej elektrárni s výkonom až 13 MW. Projekt Kapaia obsahuje takmer 55 000 solárnych panelov, ktoré popri zásobovaní ostrovanov počas dňa ukladajú vyrobenú elektrinu aj do obrích batérií Tesla Powerpack.

Tých je v elektrárni až 272 a sú schopné uskladniť až 52 MWh energie. Mimochodom, batérie pre projekt Kapaia boli vyrobené v novej fabrike Gigafactory spoločnosti Tesla.

Pozrite siTesla Gigafactory spustila výrobu a odkrýva zámery

ZDROJ | Tesla

Tesla pritom uzavrela zmluvu s tamojšími úradmi na 20 rokov, počas ktorých bude ostrov od Tesly vykupovať elektrinu s cenou 0,139 USD/kWh. To je podľa Bloombergu menej, ako je cena elektriny z fosílnych palív (0,1548 USD/kWh) a zhruba polovica ceny, ktorú tamojší obyvatelia platili za 1 kWh elektriny v decembri (0,2768 USD/kWh).

Tesla a Kauai očakávajú, že vďaka tomuto projektu ušetria ročne až okolo 6 miliónov litrov nafty, ktorá by bola potrebná v dieslových agregátoch na výrobu elektriny počas noci.

Toto je pritom jeden z krokov, ako do roku 2045 splniť cieľ tamojšej vlády na 100% využívanie obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny.

ZDROJ | Tesla

ZdrojMashable.com,Bloomberg

Komentáre k článku