Halide – Jednoduchá náhrada za vstavanú aplikáciu fotoaparát

Asi nebudete prekvapení, ak poviem, že App Store je plný aplikácií, ktoré sa snažia nahradiť hlavnú aplikáciu na fotografovanie. Väčšina z nich však toho sľubuje viac, ako reálne ponúkne. Našťastie toto nie je prípad aplikácie Halide.

 

ZDROJ | halide.cam

Zabudovaná aplikácia fotoaparát je fajn pre množstvo scén a najmä pre rýchle vytvorenie fotografie. Bohužiaľ z pohľadu kontroly toho veľa používateľovi neponúkne.

Novinka medzi alternatívnymi aplikáciami na fotografovanie nesie názov Halide a na jej vývoji sa podieľal bývalý dizajnér Apple, Sebastiaan de With.

Hneď na úvod vás však musím upozorniť, že sa jedná o platenú aplikáciu, ktorá neponúka žiadnu možnosť svojho vyskúšania. Investícia 3,49 € však nie je až tak veľká, aby ste si túto aplikáciu nemohli vyskúšať.

Samotná aplikácia vás určite dostane svojim jednoduchým prostredím, v ktorom bude každý skúsenejší fotograf hneď doma. Priamo z úvodnej obrazovky máte možnosť zapnúť fotografovanie vo formáte RAW.

Vďaka tejto možnosti získate výrazne pamäťovo náročnejšie fotografie, ale rovnako aj fotografie, ktoré budú obsahovať podstatne viac informácií potrebných pre ich ďalšiu úpravu.

Okrem toho si môžete nechať zobraziť ajživý histogram, ktorý vám tiež pomôže v lepšom exponovaní vašej výslednej fotografie.

Pomocou aplikácie Halide totiž môžete priamo ovládať nastavenia ako je hodnota ISO, alebo vyváženie bielej. Samozrejme nesmie chýbať ani kompenzácia expozície.

V aplikácii poteší aj manuálne zaostrovanie, ktorému navyše nechýba ani funkcie Focus Peak, kedy vidíte okolo zaostreného objektu červené zvýraznenie. Rýchlo tak viete zistiť, čo je aktuálne zaostrené.

Vo väčšine prípadov však využijete automatické zaostrovanie, ktoré v prípade iPhonu funguje veľmi dobre a presne.

V zobrazení vytvorenej fotografie nájdete aj podrobné informácie o dátume a čase, ako aj o použitej citlivosti, či clone. Aj keď tá je v tomto prípade nemenná.

Vytvorené fotografie si môžete zobraziť priamo v aplikácii a jednoduchým gestom posunu doprava ich označiť ako obľúbené. Posunom do opačnej strany zas fotografiu vymažete.

Pozrite siManual – Jednoduchá kontrola nad fotoaparátom vášho iPhonu

Bohužiaľ tento režim nezobrazuje všetky fotografie z vášho albumu, ale len niekoľko posledných fotografií. To je aj jedinou veľkou nevýhodou tejto aplikácie.

Ak však hľadáte vydarenú alternatívu za vstavanú aplikáciu fotoaparát, môžem Halide odporučiť. Osobne však za podstatne vydarenejšiu považujem aplikáciu Manual.

Halide79%

Veľkosť:
21 MB
Platforma:
iOS 10 a novší
Cena:
3,49 €

Halide je vydarenou alternatívou k vstavanému fotoaparátu, ktorá ponúka priame ovládanie niektorých parametrov fotografie a možnosť záznamu RAW fotografií.

Komentáre k článku