Hackeri oklamali biometrický senzor pomocou umelej ruky

ZDROJ | Tatra banka

Biometrická technológia sa čoraz častejšie využíva v našom každodennom živote. Odomykanie telefónu pomocou odtlačku prstu či prečítanie tváre je pre mnohých z nás samozrejmosťou. Čestným hackerom sa napriek takejto miere zabezpečenia darí biometrické systémy oklamať. Najnovšie sa im to podarilo pomocou umelej ruky vyrobenej z vosku.

Niektoré systémy využívajú okrem snímania tváre či odtlačku prstu aj komplikovanejšie systémy biometrického zabezpečenia. Patrí sem napríklad snímanie žily na ruke. Podľa portálu Motherboard hackeri prišli aj na spôsob, akým prelomiť toto zabezpečenie. Pomocou voskovej ruky sa to podarilo dokázať vedcom na kongrese Chaos Communication v Nemecku.

ZDROJ | Infromation Strategy RSM

Pozrite siUmelá inteligencia dokáže oklamať biometrické skenery odtlačkov prstov

Ruku vyrobili na základe 2 500 fotiek ruky, ktoré urobili pomocou zrkadlovky. Model tak kopíroval presnú polohu žíl v ruke a umožnil oklamať biometrický snímač.

Napriek tomu, že sa dá systém oklamať, z hľadiska bezpečnosti ide o jeden z najspoľahlivejších systémov. Oklamať ho nie je také jednoduché ako napríklad snímač odtlačku prstu, kde stačí odobrať odtlačok z miesta, ktorého sa dotyčný subjekt dotkol. Biometrika tváre sa dá pri niektorých smartfónoch oklamať tak, že sa nasníma fotka človeka.

ZDROJ | Krissler, Albrecht.

Pozrite siTatra banka má tvárovú biometriu už aj v mobilnej appke

Nafotiť ruku z viacerých uhlov  a zblízka nie je možné bez toho, aby o tom dotyčný nevedel. Na druhej strane ukazuje tento spôsob nedokonalosti biometriky, ktoré by sa mali dať na základe týchto informácií odstrániť.

Vedci tiež podotkli, že biometrické zabezpečovacie systémy nebudú nikdy dokonalé a každý systém sa dá postupne prekonať. Je to iba otázkou času. Výrobcovia neustále zlepšujú svoje systémy, aby ich potom mohli hackeri, či už tí čestní alebo nie, prelomiť.

ZdrojMotherboard

Komentáre k článku