Hackeri môžu ovládnuť akceleráciu, aj brzdy kamiónov

ZDROJ | Dirus Inc.

Keď vodič namieri auto do policajtov, skutok sa kvalifikuje ako útok na verejného činiteľa so zbraňou. O tom, že auto, a tým skôr kamión, môže byť skutočnou smrtiacou zbraňou, sa mohli presvedčiť účastníci osláv v Nice počas teroristického útoku.

Pozrite siFreightliner má prvý komerčný autonómny kamión

Na konferencii Usenix Workshop on Offensive Technologies, ktorá sa koná  8.-9. augusta 2016 v texaskom Austine vedci z University of Michigan prezentujú výsledky testov možného zneužitia automobilov hackermi. Cieľom takéhoto zneužitia môže byť útok, alebo snaha o poškodenie vozidla.

Hack kamion cisterna
ZDROJ | Wikipedia

Výsledky nie sú práve potešiteľné. Narastajúci podiel elektronicky ovládaných subsystémov v autách, spolu s komunikačným prepojením (vrátane bezdrôtového) v rámci vozidla, aj smerom do internetu, sa stáva živnou pôdou pre kvalifikovaných špekulantov.

Tí môžu pomocou počítača preniknúť do riadiacej jednotky motora a ovplyvniť jeho správanie – napríklad enormne zvýšiť otáčky – bez asistencie vodiča.

https://www.youtube.com/watch?v=kG91j2JL7F0

Poslaním digitálnych signálov v rámci internej siete kamiónu boli vedci schopní ovplyvniť celý rad funkcií, od zmeny ukazovateľov na prístrojovej doske, spustenie neúmyselnej akcelerácie, či dokonca vyradenie bŕzd návesu. Možnosť zneužitia zvyšuje aj fakt, že mnoho nákladných vozidiel využíva unifikovaný komunikačný štandard J1939 v internej sieti.

https://www.youtube.com/watch?v=HZmNKkdlYmM

Znepokojivým faktom je aj pomerná jednoduchosť, ako môžu hackeri ovládnuť nákladné automobily. Vedcom z University of Michigan trvalo len 2 mesiace od zadania projektu, kým sa im podarilo nabúrať do systému.

Nebezpečenstvo čiastočne zmierňuje fakt, že počas manipulácie boli s notebookom priamo pripojení na riadiacu jednotku.

Pozrite siHacker zarobí na jednom úspešnom útoku mnohonásobok investície

Netreba ale podceniť vysoko motivovaných hackerov. Kvôli zábave, ale aj z praktických dôvodov je čoraz viac vozidiel pripojených on-line do internetu.

Túto konektivitu, pokiaľ nebude používať dostatočne masívnu ochranu, môžu zneužiť hackeri k útoku na autá. Zďaleka pritom nemáme na mysli len vozidlá s autopilotom.

Hack kamion havaria
ZDROJ | accident truck lawyer

Okrem toho firemné vozidlá často používajú rôzne monitorovacie a telemetrické systémy pre riadenie flotily automobilov v rámci podniku, takže môžu byť v zásade jednoduchšie napadnuté na diaľku ako súkromné autá.

https://www.youtube.com/watch?v=ZfXkDPU3WMQ

Podľa portálu WIRED, ktorý o výskume tejto problematiky informoval, sa kompetentné inštitúcie zastrešujúce nákladnú dopravu ako NMFTA (National Motor Freight Traffic Association) plánujú uvedenými rizikami zaoberať. Riziko poškodenia, alebo dokonca útoku pomocou ťažkých nákladných vozidiel nechcú bagatelizovať.

Pozrite siIoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

Pokiaľ by takýto kamión viezol navyše cisternu s nebezpečným chemickým nákladom, alebo palivom, mohli by prípadní hackeri jeho manipuláciou napáchať skutočne rozsiahle škody. Našťastie, aj aktuálne výskumy snáď budú výrobcov kamiónov inšpirovať pri vývoji aktívnych bezpečnostných prvkov, čím sa riziko podobného útoku výrazne zníži.

ZdrojWIRED

Komentáre k článku