Reklama

Hacker ovládal počítače napadnuté malwarom cez meme obrázky

Zdroj | TheDigitalArtist (Pixbay)
Stanislav Vinc
Zdroj | TheDigitalArtist (Pixbay)
Zdroj | TheDigitalArtist (Pixbay)

Spoločnosť Trend Micro odhalila hackera, ktorý ovládal svoj malware cez meme obrázky z filmu Matrix, ktoré publikoval na sociálnej sieti Twitter.

Hacker využil takzvanú steganografiu, keď do celkom obyčajných obrázkov vložil skryté príkazy, ktoré sú viditeľné iba pre počítač. Obrázky obsahovali príkazy /print, /clip, /processos, /username a /docs, ktoré z napadnutého počítača odosielali snímky obrazovky, kópiu textu v schránke, zoznam spustených procesov, používateľské mená a názvy súborov.

Zdroj | Trend Micro

Autor malwaru publikoval obrázky 25. a 26. októbra cez účet, ktorý bol vytvorený v roku 2017. Aktuálne je už účet hackera vymazaný. Samotný malware, ktorý dostal názov TROJAN.MSIL.BERBOMTHUM.AA a ktorý bol takýmto spôsobom ovládaný, sa nešíril cez Twitter. Spoločnosť Trend Micro však zatiaľ spôsob šírenia nešpecifikovala.

Zdroj | Trend Micro

Zaujímavé na tomto prípade je to, že hacker využil pre šírenie príkazov legitímnu stránku, ktorú nemajú dôvod podozrievať ani používatelia, ani antivírusové programy. Twitter za šírenie príkazov samozrejme nemôže a je otázne, či vôbec v budúcnosti proti takýmto útokom môže nejakým spôsobom bojovať.

Pozrite si

Vedeli ste o tom, že elektrické kolobežky môžu byť hacknuté?

Používateľom sa už v minulosti podarilo na tejto sociálnej sieti publikovať .zip súbor v podobe obrázka, v ktorom boli ukryté všetky Shakespearove diela. Twitter sa vyjadril, že nejde o chybu a takéto súbory na svojej stránke nezakáže. Týmto spôsobom by sa pritom mohli šíriť ďalšie škodlivé súbory, ako vyššie spomínaný malware.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.