Graphcore – procesory nemusia vyzerať nudne

Napriek tomu, že trh s čipmi a procesormi ovládajú firmy ako Intel či Nvidia, existujú aj iné firmy, ktoré sa im venujú. Firma Graphcore napríklad ponúka farebné čipy určené na prácu s umelou inteligenciou.

Start-up z Veľkej Británie Graphcore sa rozhodol odlíšiť od ostatnej masy a prináša farebné čipy v podobe mikroprocesorov. Je to určite zaujímavý prístup najmä ak si vezmeme, že tieto procesory bežne ani neuvidíte, keďže sa nachádzajú vo vnútri počítača.

Pozrite siNVIDIA predstavila grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, 2080 a 2070

Firma Graphcore využila dizajnérsku firmu Pentagram, aby im vyrobila farebné čipy na mieru. Miesto nudných čierno-zelených čipov nájdeme v tých od Graphenu ružové či pastelovo-modré súčiastky. Tie sú generované cez náhodný algoritmus, takže každý čip má svoj unikátny dizajn. Firma sa tak chce odlíšiť od silnej konkurencie.

Jednoduché riešenie v podstate tvorí iba farebný plast, ktorý sa nainštaluje na časti čipu. Firma zároveň nainštaluje chladenie, ktoré zabezpečí, aby sa plastové časti neprehrievali.

Pozrite siIntel Neural Compute Stick 2 s VPU prináša rýchlejší vývoj AI

Aký je vlastne cieľ dizajnovať čipy, ktoré uvidí možno iba zopár inžinierov a administrátorov, ktorí majú na starosti servery? Keďže Graphcore čipy sa budú pravdepodobne vo veľkom používať na serverových farmách, kde budú spracovávať Cloudové operácie, Graphcore chce, aby ich čipy boli vidieť a aby sa hneď vedelo, od koho sú.

„Táto zmena v technológii znamená, že je veľa hardvéru vo vývoji a viac pozornosti je zameranej na servery ako miesto pre značku,“ vyjadril sa John Marshall, ktorý pracuje na dizajne vo firme Pentagram. Dodal tiež, že ako sa rozširujú nové značky v tomto priestore, sú potrebné aj rovnaké podmienky pre značky ako v bežnom reklamnom priestore. Značka skrátka musí byť vidieť.

ZdrojGraphcore

Komentáre k článku