Grafén zmení dočasné tetovanie na high-tech vychytávky

Grafén, táto modifikácia uhlíka tvorená jedinou vrstvou atómov usporiadaných do pravidelnej šesťuholníkovej štruktúry môže mať viacero podôb. Neraz sme na našich stránkach písali o grafénových nanotrubkách a ich možných (aj nemožných) aplikáciách.

Ale nielen vesmírny výťah, ktorý sa niektorým kozmofantastom v rauši pravidelne objavuje ako vízia svätého grálu, je zaujímavou aplikáciou grafénu. Pravdepodobne omnoho perspektívnejšou aplikáciou ako výťahové „lano“ bude grafénová elektronika, na ktorej už vedci usilovne pracujú.

Tip: Opäť unikátny uhlík – carbyne prekoná grafén aj diamant

Grafén však vďaka svojej mizivej hrúbke a zároveň vynikajúcich mechanických vlastnostiach (pružnosť, pevnosť) môže priniesť revolúciu aj do displejov a ďalších komponentov spotrebnej elektroniky.

grafen-tatoo

Kórejskí vedci dokonca objavili spôsob, ako by bolo možné grafénové obvody nanášať priamo na kožu, ako dočasné tetovanie. Tu by mohli takéto obrazce plniť okrem estetickej, aj praktickú úlohu. Na predlaktí by ste mohli nosiť napríklad, senzory, displej, alebo hoci aj klávesnicu.

Pozrite si: Sú tu tetované senzory. Pre naše dobro?

Výskumu hybridných grafénových štruktúr v podobe elektronického tetovania sa venujú kórejskí vedci z Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST), Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) a z Electronics and Telecommunications Research Institute (ETRI), uviedol portál Engadget. Priehľadné štruktúry vytvorené z tohto materiálu by v budúcnosti mohli slúžiť práve na vyššie spomenuté aplikácie umiestnené priamo na koži.

V súvislosti s dočasným tetovaním tohto typu však pripomeňme, že nakoniec môže vyvolávať rovnakú maniakálnu úchyľku ako bežné tetovanie ihlou a tušom a to je čosi, čomu starí dobrí hippies v 60-tych rokoch hovorili „ego game“. Takže opatrne. Vášne, ktorým sa necháme ovládať, vyberajme s rozumom.

Foto: Engadget

Komentáre k článku