Google už zrušil poskytovanie údajov, ktoré zdarma zdieľal s operátormi

ZDROJ | 9to5google.com

Google ukončil službu Mobile Network Insights, ktorú spustil v marci 2017. Bola určená pre operátorov, ukazovala im slabé miesta v pokrytí siete a pomáhala pri jej rozširovaní.

Google Mobile Network Insights bola v podstate mapa ukazujúca silu signálu operátora a rýchlosti pripojenia. Spoločnosť ju poskytovala bezplatne pre operátorov, tí mali vďaka nej presnejšie informácie a mohli efektívnejšie rozhodovať, kde treba (napríklad) vybudovať silnejšiu sieť.

Zrušenie tejto služby je dôsledkom silnejúceho tlaku ochrany osobných údajov používateľov.

Operátori ostali po zrušení Mobile Network Insights zaskočení, pretože im to Google predtým neoznámil. Aj na tomto príklade vidíme, že ochrana osobných údajov je komplexný balík s navzájom prepojenými väzbami, kde stojí na jednej strane súkromie ľudí a na druhej rýchle a fungujúce služby.

Pozrite siGDPR – Európska únia chce chrániť osobné údaje svojich občanov

Údaje, ktoré sa prostredníctvom tejto služby zdieľali boli anonymné, pomáhali operátorom a predajcom lepšie spravovať operácie. Údaje pochádzali zo zariadení s Androidom, ktorý má celosvetový podiel so smartfónmi zhruba 75 %.

Využívali sa údaje iba od tých používateľov, ktorí povolili zdieľanie histórie polohy, jej použitie a diagnostiku s Google. Dáta sa neprepájali s jednotlivými používateľmi. Zahŕňali informácie týkajúce sa služieb operátora a konkurencie, ktorá však nebola konkrétne identifikovateľná.

Podľa údajov získaných agentúrou Reuters ukončil Google túto službu už v apríli pre obavy o ochrane údajov a zrejme aj pre pretrvávajúce problémy so zabezpečením kvality dát a aktualizácií pripojení medzi operátormi.

EÚ-US
ZDROJ | europa.eu

Hovorkyňa spoločnosti Victoria Keough potvrdila tento krok, bližšie ho však neobjasnila. „Pracovali sme na programe, ktorý má pomôcť mobilným partnerom zlepšiť ich siete prostredníctvom agregovaných a anonymizovaných metrík výkonnosti,“ uviedla. „Stále sme odhodlaní zlepšovať výkonnosť siete v našich aplikáciách a službách pre používateľov.“

Európska únia zaviedla minulý rok nariadenie o ochrane údajov. To zakazuje spoločnostiam zdieľať údaje o používateľoch s tretími stranami bez ich výslovného súhlasu. Google teda radšej zrušil službu, ako by mal riskovať mastnú pokutu, minimálne z Európskej únie.

Pozrite siFacebook vo Veľkej Británii možno dostane najvyššiu možnú pokutu

Nájsť zlatú strednú cestu pri využívaní osobných údajov bude zdĺhavý proces, zvlášť ak do hry vstupuje tretí, nemenej dôležitý element a tým je bezplatné poskytovanie služieb (napríklad od Google), kde používatelia neplatia peniazmi, ale informáciami o sebe a svojom správaní.

Ak teda budeme v budúcnosti hromžiť nad pomalým internetom niekde na vidieku, určite nám pomôže útecha, že náš operátor nemá o technických problémoch tušenie. Hlavne, že je všetko legislatívne OK a zahalené rúškom anonymity.

ZdrojReuters

Komentáre k článku