Google za obsah platí médiám už aj v UK a Argentíne, dočkáme sa toho aj u nás?

ZDROJ | Google

Google News Showcase je služba, o ktorej našinec prakticky nevie. Nie je dôvod, služba je dostupná iba v Nemecku, Austrálii či Brazílii. Od teraz je ale dostupná aj v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a Argentíne. O čom Google News Showcase vlastne je a bude aj u nás?

ZDROJ | Google

Služba je pre konečného spotrebiteľa, teda pre nás, bezplatná. Ide pritom o akési rozšírenie aj u nás využívanom Google News v smartfónoch, tabletoch či počítačoch cez web. Rozdiel je v tom, že Google médiám platí za to, aby selektovali najdôležitejšie správy, ktoré pôjdu do feedu v News Showcase.

ZDROJ | Google

Súčasťou tejto kurátorskej služby ale nie sú len bežné články, ale aj tie s paywallom, teda platený obsah v daných médiách. Nejde síce o všetok platený obsah, ale ten, ktorý sa objaví v News Showcase má byť pre čitateľov dostupný na prečítanie. Google im za tento obsah zaplatí síce nie priamo, ale formou mesačného balíka.

Cieľom Google News Showcase je, aby ľudia získavali dôležité a overené informácie z relevantných médií. Ide o iniciatívu amerického giganta v hodnote 1 miliardy dolárov zo začiatku októbra minulého roka. Už v tom čase bola služba dostupná v Nemecku a Brazílii, neskôr sa pridala Austrália a najnovšie aj bude News Showcase aj v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a Argentíne. Zaujímavé je, že News Showcase stále nie je dostupný v USA.

V UK sú súčasťou služby napríklad aj známy Reuters, ale aj noviny Financial Times, The Independent alebo The Telegraph. Celkovo ich má byť vyše 120. V Argentíne sa do služby taktiež zaradili najväčšie tamojšie denníky ako La Nación, Perfil, Infobae či Clarin. Celkovo má Google platiť až 450 médiám zahrnutým v programe.

ZDROJ | Google

A čo má z toho Google? Okrem toho, že sa snaží riešiť neblahú situáciu okolo hoaxov a nepravdivých správ šírených práve aj cez jeho platformy, či aspoň čiastočné zatvorenie úst vydavateľom v Austrálii, ktorí sa proti Google (a ďalším službám) búrili aj vďaka novým zákonom, Google bude získavať kredibilitu za News Shawcase ako miesta, kde sú cenné informácie. Zároveň News Showcase môže časom využívať ako ďalší kanál na zobrazovanie reklamy.

ZDROJ | Google

Tým sa dostávame aj k tomu, či bude služba dostupná aj u nás, na Slovensku. Je to možné, no určite nie tak skoro. Google bude určite najskôr do služby dopĺňať najväčšie trhy sveta, vrátane tých v Európe. Aktuálne sú vraj na spadnutie krajiny ako Francúzsko, Kanada či Japonsko.

Slovensko patrí k tým najmenším, predpokladať tak môžme, že časom sa objavíme v nejakom väčšom balíku s viacerými podobne malými štátmi. Služba ale nemusí byť na zahodenie práve vďaka tomu, že obsahuje renomované médiá, ktoré majú vyberať iba relevantný obsah.

ZDROJ | Google

ZdrojGoogle,Google

Komentáre k článku