Google vyplatil stovky miliónov dolárov, aby udržal vývojárov v obchode Play

ZDROJ | SCREEN POST

Súdny spor spoločností Epic Games a Google je podobne plodný na zaujímavosti, ako ten s Apple. Najnovšie zverejnené dokumenty totiž ukazujú, že Google daroval vývojárom stovky miliónov dolárov, aby sa mu nezopakovala rovnaká situácia, ako pri hre Fortnite.

Keď Epic Games v roku 2018 uviedol na trh hru Fortnite pre Android, pri jej distribúcii sa vyhol digitálnemu obchodu Google Play Store. Hráči si tak museli do svojich smartfónov a tabletov stiahnuť samostatný spúšťač hry, čím sa spoločnosť vyhla odvodu 30-percentného podielu spoločnosti Google z každej transakcie vo vnútri hry.

Google sa podľa tvrdenia spoločnosti Epic Games pokúšal podobnej situácii v budúcnosti vyhnúť. Spustil preto takzvaný „Project Hug“ (projekt objatie), ktorým si chcel zabezpečiť, že vývojári nebudú mať záujem obchádzať obchod Play.

ZDROJ | Samsung

Finančný tím spoločnosti Google sa konkrétne obával toho, že Epic Games zopakuje na Androide rovnakú taktiku, akú využil pri distribúcii PC hier prostredníctvom obchodu Epic Games Store. Vývojárom ponúkol lukratívny distribučný program, v rámci ktorého si bral z predaja hier menší podiel, ako konkurenčné digitálne platformy Steam, Origin a ďalšie.

Podľa výpočtov spoločnosti Google z roku 2019 by mohla prítomnosť Epic Games Store aplikácie pre Android vyústiť v stratu 350 miliónov až 1,4 miliardy dolárov. Ak by sa k podobnému kroku uchýlili spoločnosti ako Amazon alebo Samsung, strata by sa mohla vyšplhať na 1,1 až 6 miliárd dolárov.

Pozrite siJe iOS 15 prepadák ešte skôr, ako oficiálne vyšiel?

Súčasťou programu bola aj podpora najväčších vývojárov (napr. Tencent), ktorým mal Google poskytnúť špeciálnu opateru. Stovky miliónov dolárov si malo podľa interného dokumentu spoločnosti prerozdeliť dvadsať najväčších vývojárov, pri ktorých podľa Googlu hrozil „odchod k Epicu“.

Interný dokument ďalej uvádza, že Project Hug bol úspešný. Do konca roka 2020 sa do projektu zapojila väčšina cieľových vývojárov, vrátane vydavateľstva Activision Blizzard.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku