Google vyčarí z nepoužiteľných snímok omnoho kvalitnejšie

ZDROJ | Google

Americká spoločnosť Google sa už dávno nezameriava len na svoj vyhľadávač. Tím z Google Brain prináša technológiu, vďaka ktorej sa aj z nekvalitnej fotky stane rozpoznateľný objekt.

CSI: Miami, Las Vegas alebo New York. Všetky tri seriály majú jednu spoločnú vec. Prezentujú niektoré technológie, ktoré v reálnom svete neexistujú. Google Brain ale tentokrát môže dokázať, že jedna z nich je predsa len dosiahnuteľné.

Pozrite siKomentár 44. týždeň: Umelá inteligencia vyvinula šifru, nikto nevie ako funguje

Je ňou zvýšenie kvality obrázkov. Na tom by ešte nebolo nič obdivuhodné, ak by spomínané fotografie nemali rozlíšenie 8×8 pixelov. S týmto rozlíšením dokáže technológia pracovať a snímku posunúť na takú úroveň, že je rozoznateľné, čo vlastne zobrazuje.

ZDROJ | Pinterest

Vďačiť za tento objav môžeme inžinierom, ale aj neurónovým sieťam. V celom procese nájdeme hneď dve úrovne týchto sietí. Prvá porovná daný obrázok s iným, vo vyššom rozlíšení za účelom načrtnutia konceptu. V druhom kroku sa v obrázku vyplnia detaily, aby tak finálna verzia vyzerala čo najlepšie.

ZDROJ | Google

Využitie v praxi je zatiaľ otázne. Rozpoznávanie objektov a ich následné „skrášlenie“ ešte vôbec nie je dokonalé, no vo väčšine prípadoch máme aspoň akú takú predstavu o tom, čo sa na obrázku či fotografii nachádzalo. A kto vie? Možno sa skutočne dočkáme jedného dňa riešeniu, aké používajú i v CSI. Viac informácií získate v rozsiahlej správe.

ZdrojArs Technica

Komentáre k článku