Google vás cez smartfón upozorní na blížiace sa zemetrasenie

ZDROJ | Google

Systém ShakeAlert, vyvinutý špičkovými seizmológmi v USA, využíva signály z viac ako 700 seizometrov inštalovaných v Kalifornii. Aj niekoľko sekúnd varovania pred zemetrasením dokáže poskytnúť čas, ktorý sa dá využiť na nájdenie vhodného úkrytu a vyhnúť sa tak riziku nebezpečenstva.

K zemetraseniam dochádza každý deň po celom svete, pričom v oblastiach náchylných na zemetrasenie žijú stovky miliónov ľudí. Google videl možnosť použitia systému Android na poskytovanie včasných a užitočných informácií o zemetrasení ľuďom a poskytol im aspoň niekoľko sekúnd, aby v prípade potreby dostali do bezpečia seba a svojich blízkych.

ZDROJ | Google

Všetky smartfóny majú integrovaný malý akcelerometer. Ten dokáže snímať signály naznačujúce, že by mohlo dôjsť k zemetraseniu. Ak telefón zistí niečo, čo považuje za zemetrasenie, vyšle signál serveru na detekciu zemetrasenia spolu s približným umiestnením miesta, kde došlo k otrasom.

Server následne kombinuje informácie z viacerých smartfónov a zisťuje, či dôjde k zemetraseniu. Sú to preteky, kde rýchlosť signálov z telefónov súperí s rýchlosťou zemetrasenia.

Spočiatku bude táto technológia použitá na zdieľanie rýchleho a presného zobrazenia ovplyvnenej oblasti vo Vyhľadávaní Google. Keď vyhľadáte „zemetrasenie“ alebo „zemetrasenie v okolí“, nájdete relevantné výsledky pre vašu oblasť spolu s užitočnými zdrojmi informácií o tom, čo robiť po zemetrasení.

Váš smartfón s Androidom môže byť mini seizometer, ktorý sa pripojí k miliónom ďalších telefónov s Androidom a vytvorí najväčšiu sieť na detekciu zemetrasení na svete.

Google využíva rozsah platformy Android, používatelia systému iOS tak nebudú mať možnosť, aspoň spočiatku, dostávať podobné výstrahy.

ZDROJ | Google

Google spolupracoval s odborníkmi na seizmológiu a katastrofy, Dr. Richardom AllenomDr. Qingkai Kongom a Dr. Lucy Jonesovou. Vďaka ich pomoci bol vyvinutý tento prístup zameraný na detekciu zemetrasení na svete.

Pozrite siChcete si vytvoriť správy v staroegyptských emodži? Fabricius od Google pomôže

Inštalácia pozemnej siete seizometrov, ako to urobila Kalifornia, nemusí byť realizovateľná vo všetkých oblastiach sveta. Na Slovensku teda podobné merania (a prípadné varovania) nebudú hneď funkčné. Naše končiny však našťastie nie sú seizimologicky aktívne.

Google dodáva, že v Kalifornii začal s upozornením na zemetrasenie, pretože tam už existuje rozsiahly systém založený na seizmometroch. Počas nasledujúceho roka sa služba rozšíri do krajín, ktoré využívajú OS Android na zisťovanie zemetrasenia.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku