Google úspešne pokryl svoju energetickú spotrebu ekologickými zdrojmi

Google si v roku 2016 stanovil cieľ, že v roku 2017 pokryje 100 % svojej energetickej spotreby ekologickými zdrojmi. Teraz Google oznámil, že svoj cieľ úspešne splnil a v tomto trende plánuje pokračovať.

Čo to vlastne znamená, že Google pokryl svoju energetickú spotrebu ekologickými zdrojmi? Ekologické zdroje, medzi ktoré patria najmä solárne a veterné elektrárne, nemusia priamo napájať servery Googlu, pretože to v súčasnej dobe ani nie je možné. Google ale za každú spotrebovanú kilowatthodinu nakúpil kilowatthodinu energie pochádzajúcej z ekologickej elektrárne. Takýmto spôsobom Google akoby splatil ekologický dlh.

ZDROJ | Google

Google má dnes z dohody o odkúpení 3 GW energie z obnoviteľných zdrojov, čo je najviac spomedzi všetkých firemných odberateľov. Dohody Googlu o obnoviteľných zdrojoch doteraz viedli k investíciám vo výške 3 miliárd dolárov po celom svete.

ZDROJ | Google

V roku 2016 dokázal Google pokryť obnoviteľnými zdrojmi zhruba 57 % spotrebovanej energie. Už o rok neskôr to bolo 100 % a v tomto trende Google plánuje pokračovať aj naďalej. Google naďalej buduje nové budovy a dátové centrá, čím celkový odber spoločnosti narastá. Aj napriek rastu si Google verí, že aj za rok 2018 úspešne pokryje dopyt a opäť splní svoj cieľ na 100 %.

Pozrite siSpoločnosť Google poľudšťuje hlasy, ktoré dáva svojim strojom

ZDROJ | Google

Google samozrejme pracuje aj na tom, aby ekologické elektrárne skutočne napájali všetky odberné miesta spoločnosti. To si však vyžaduje poriadnu dávku úsilia, či už na strane technologického pokroku, politiky a ďalších dohôd. Google ale už jasne dokázal, že to s ekologickou prevádzkou myslí vážne a aj tento cieľ zrejme do niekoľkých rokov splní.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku