Google Street View na Faerských ostrovoch mapovali ovce

Google Street View je medzi nami už niekoľko rokov a bežnou praktikou je, že spoločnosť mapuje cesty autami. Na Faerských ostrovoch to však bolo inak.

https://youtu.be/ywdqiyoQNgQ

Je tomu už 10 rokov, odkedy Google spustil svoj program Google Street View pre mapovanie krajín sprevádzaných zábermi z 360° kamier. Medzi prvými boli Spojené štáty Americké, Austrália a niektoré štáty Európy. Dnes je pokrytie oveľa väčšie a svetadiely Európa a Amerika sú zmapované už takmer celé.

ZDROJ | Wikipedia

Aj tu sa však stále nájde krajina či autonómne regióny, ktorých zábery v Google mapách nenájdeme. Jedným z takýchto regiónov sú aj Faerské ostrovy, ktoré sa pred rokom začali uchádzať o svoje miesto v Street View, ktoré by podľa nich mohlo zlepšiť turizmus.

https://youtu.be/le_QEybrMMs

Namiesto klasickej petície ale spustili svoje vlastné mapovanie, na ktoré využili netradičný dopravný prostriedok. Ovce. Tých je na ostrovoch približne 80 000 a vzhľadom na to, že nemajú prirodzeného predátora sa nezdružujú do stád ale pasú sa voľne kdekoľvek. Projekt bol preto nazvaný Sheepview.

Pozrite siNa Faerských ostrovoch snímajú krajinu z chrbta ovce

Google si túto iniciatívu povšimol a následne promptne reagoval. Na Faerské ostrovy poslal vybavenie, ktoré zahŕňalo 360° kamery, ako aj solárne panely, ktoré ich poháňali. Táto technika bola osadená chrbty oviec a do roka sa i vďaka nim do Street View dostali ďalšie zábery. A výsledok?

ZDROJ | Visit Faroe Islands

Primárnym ukazovateľom turizmu Faerských ostrovov, obsadenosť hotelov, stúpla tento rok o 10 percent. Ovečky si tak svoju úlohu splnili a s filmárskou kariérou skončili. Obyvatelia ostrovov ale nezostanú spať na vavrínoch a aktuálne sa snažia dostať faerštinu do známeho prekladača Google Translate.

ZdrojVisit Faroe Islands

Komentáre k článku