Google stavia na „zelenú kartu“, elektromobily, aj inteligentné semafory

ZDROJ | Google.

Google pridáva špecializovanú stránku vyhľadávania „zmena klímy“, nástroje sprostredkujúce informácie o elektromobilite, vrátanie nabíjacích staníc a návrhy na nákupy eko-priateľských spotrebičov v kategóriách ako sú pece, umývačky riadu, ohrievače vody, sporáky, alebo sušičky.

Okrem nových funkcií pre Mapy, termostaty Nest a lety (Flights) vyhľadávač poskytne aj ďalšie informácie o udržateľnom výbere vo vyhľadávaní, v nákupoch a vo financiách. To zahŕňa špecializovanú stránku s výsledkami vyhľadávania pre „klimatické zmeny“ a výskum (ne)efektívnosti semaforov.

Pozrite siNest Thermostat – dostupný inteligentný termostat, ktorý navyše dobre vyzerá

Vyhľadávač uľahčí hľadanie elektromobilov a iných ekologických vozidiel, keďže podľa Google záujem o elektrické autá a nabíjacie stanice „nikdy nebol vyšší“. Predstaví modely áut zohľadňujúce klímu, umožní ich porovnávať a zároveň pomôže používateľom porozumieť výhodám elektromobilov.

ZDROJ | Google

Výsledky vyhľadávania pre „elektrický“ a „plug-in hybrid“ budú k dispozícii s výsledkami odkazov na „nabíjanie“. Tam sa dozviete, ako dlho potrvá nabíjanie, aj kde sú stanice vo vašom okolí. Pribudne aj nástroj „Ročný odhad nákladov na energiu“, ktorý umožňuje „upravovať parametre“ a porovnávať ich s benzínovým vozidlom.

Najekologickejšou je ale doprava poháňaná vlastnou silou, preto Google podporí aj cyklistov.

Mapy síce obsahujú cyklistické trasy, nemajú však vyhradený režim navigácie pre jazdu na bicykli. V nasledujúcich mesiacoch preto Google zavedie funkciu s názvom „Lite Navigation“. Vďaka podrobným funkciám tento nástroj umožňuje vidieť dôležité podrobnosti o aktuálnej ceste bez toho, aby ste museli zapínať obrazovku telefónu.

ZDROJ | Google

Na to, aby ste túto funkciu mohli používať, tiež nemusíte zadávať úplné rozhranie. Na prvý pohľad vám tiež umožní vidieť váš aktuálny ETA (čas príchodu do aktuálneho navigačného cieľa) a akékoľvek zmeny nadmorskej výšky.

Okrem „lite“ navigácie Google pridá aj informácie týkajúce sa zdieľania bicyklov a skútrov. Momentálne sú k dispozícii v 300 mestách po celom svete.

ZDROJ | Google

Aj pokiaľ veríte skôr štyrom kolesám, ako bicyklom, môžete s Googlom šetriť životné prostredie. Zatiaľ len v USA je k dispozícii ekologické smerovanie auta. Túto vlastnosť navigácie spoločnosť oznámila na konci marca. Vďaka nej budú Mapy zobrazovať okrem najrýchlejšej, aj najefektívnejšiu trasu, ktorou môžete ísť do cieľa. Tento nástroj zároveň zobrazí vaše relatívne úspory paliva, ak sa rozhodnete ísť efektívnejšou cestou.

ZDROJ | Google

Google odhaduje, že táto funkcia môže pomôcť ušetriť až 1 milión ton emisií CO2, čo je ekvivalentné k odstráneniu 200 000 automobilov z ciest. V Európe by mala byť funkcia ekologickej navigácie dostupná v roku 2022.

Pozrite siCO2 – strašidlo z najstrašnejších?

S ekologickou optimalizáciou cestnej dopravy súvisí aj nový výskum Google zameraný na zefektívnenie semaforov s cieľom skrátiť dobu voľnobehu motorov počas prestojov na križovatkách.

ZDROJ | Google

Prvé výsledky z Izraela ukázali úspory paliva 10-20% počas zdržania vozidiel na križovatkách. Google teraz spúšťa pilotný projekt merania a výpočtu časovania dopravných podmienok pomocou umelej inteligencie v Rio de Janeiro a dúfa, že ho neskôr nasadí v ďalších mestách. Držme palce – keď sa do eko-priateľských riešení „oprie“ takýto silný hráč, efekty by mali byť hmatateľné.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku