Google pripojí svoje dátové centrá priamo na satelitný internet Starlink

ZDROJ | SpaceX

Google oznámil spoluprácu so spoločnosťou SpaceX, ktorá má zabezpečiť vysokorýchlostnú dostupnosť jeho cloudových služieb aj na satelitnom internete Starlink. Používatelia by mali pocítiť benefity tejto spolupráce už v druhej polovici tohto roka.

Infraštruktúra satelitného internetu Starlink od spoločnosti SpaceX pomaly naberá svoje kontúry. Len v priebehu prvých dvoch májových týždňov SpaceX vypustil na obežnú dráhu Zeme ďalších zhruba 120 satelitov, ku ktorým sa má už pozajtra pridať ďalších 52. Spoločnosť však rovnako pracuje aj na rozširovaní jej pozemnej časti, najnovšie aj v spolupráci s Googlom.

Google prirodzene očakáva, že satelitný internet Starlink budú aktívne využívať aj používatelia jeho cloudových služieb. Pre zabezpečenie ich bezproblémovej dostupnosti aj prostredníctvom tohto pripojenia preto nechá SpaceX nainštalovať jeho pozemné stanice priamo do svojich dátových centier.

ZDROJ | Google

Prvú takúto inštaláciu SpaceX vykoná v dátovom centre spoločnosti Google v New Albany v americkom štáte Ohio. Ďalšie centrá sa podobnej inštalácie dočkajú v nasledujúcich mesiacoch a celý proces by mal byť dokončený už v druhej polovici tohto roka.

Spolupráca týchto dvoch spoločností nie je úplne nečakaná. Google ešte v roku 2015 investoval do satelitného internetu Starlink 900 miliónov dolárov. SpaceX túto investíciu využil aj na otvorenie továrne na výrobu špeciálnych satelitov v Seattli. SpaceX doteraz vyniesol do vesmíru 1 625 satelitov, z ktorých 1 550 je podľa portálu The Verge aktuálne na obežnej dráhe Zeme.

Pozrite siSpaceX pošle DOGE na Mesiac, za vesmírny let si nechá zaplatiť kryptomenou

Podobne SpaceX spolupracuje aj so spoločnosťou Microsoft. Súčasťou ich vzájomnej spolupráce oznámenej v októbri minulého roka je celosvetová inštalácia tzv. modulárnych dátových centier Azure (MDC), pripojenie cloudových služieb Azure priamo na satelitný internet, ako aj spolupráca pri vývoji obranného systému Space Tracking Layer, ktorý bude schopný detegovať a sledovať balistické a nadzvukové rakety.

ZDROJ | Microsoft

Starlink má napokon ponúkať rýchlosti na úrovni 50 – 150 Mb/s pri odozve 20-40 milisekúnd. Aktuálne je satelitný internet vo fáze verejného beta testovania, do ktorého sú zapojené najmä Spojené štáty, Kanada a niektoré časti Európy. Po dobudovaní konštelácie satelitov bude napokon dostupný celosvetovo, vrátane Slovenska. Predobjednávky sú však otvorené už dnes.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku