Google používa umelú inteligenciu na znižovanie účtov

ZDROJ | eyewiretoday

Technologický gigant Google použil umelú inteligenciu DeepMind na zníženie účtov za elektrinu, ktorú spotrebujú jeho data centrá.

Pomocou DeepMind sa Googlu podarilo zredukovať spotrebu energie až o 15 percent.

Najväčší problém s vysokou spotrebou predsatvuje udržanie chladu v serverových miestnostiach. Facebook si dokonca jedno zo svojich zariadení postaval pri severnom polárnom kruhu.

Pozrite siIBM chce urýchliť učenie sa umelej inteligencie

Použitím DeepMind sa Googlu tiež podarilo znížiť o 40 percent množstvo elektriny potrebnej na chladenie. Graf nižšie napríklad ukazuje, ako vyzerá spotreba, keď je DeepMind zapnutý a keď je vypnutý.

DeepMind
ZDROJ | DeepMind

Možno si poviete, že 15 % nie je až tak veľa, ale keďže spotreba elektriny Google bola v roku 2014 až 4 402 836 MWh, ide naozaj o krásne číslo, ktoré navyše ušetri desiatky miliónov dolárov. Nie že by si to Google nemohol dovoliť, ale ide aj o životné prostredie.

Pozrite siUmelá inteligencia mieri do smartfónov

Google je tiež známy tým, že investuje milióny do obnoviteľných zdrojov energie a do zelených zdrojov.

Umelá inteligencia DeepMind je známa tiež tým, že sa vie sama učiť na svojich chybách. Nie je to síce žiadny Skynet, ale dokáže poraziť hráčov vo väčšine známych logických hrách.

https://www.youtube.com/watch?v=TmPfTpjtdgg

Pozrite siGoogle vyvíja „zabijáka“ umelej inteligencie

Google by mohol začať umelú inteligenciu využívať aj na komerčné účely. Skrátenie účtov by mohlo výrazne pomôcť aj bežným ľuďom. Len tak ďalej Google.

ZdrojDeepMind

Komentáre k článku