Google má asistenta novej generácie, AR vo vyhľadávači a nové Lens

Google Asistent je najrýchlejší aký kedy bol, bude pracovať lokálne a dokáže robiť rezervácie alebo ovládať auto. Novinky neobišli ani vyhľadávač, ktorý si rozumieť s AR, či Google Lens. Tie dokážu zodpovedať opäť viac otázok.

Google Asistent je aktuálne dostupný vo viac ako 30 jazykoch v 80 krajinách a približne na miliarde zariadení. Tieto čísla boli impulzom pre Google, aby predstavil hlasového asistenta novej generácie. Ten používa úplne nové modely rozpoznávania reči, vďaka ktorým dokáže stlačiť 100 GB informácií uložených na cloude, na približne 500 MB. Vďaka novým modelom, tak dokáže umelá inteligencia pracovať absolútne lokálne, teda len na vašom smartfóne. Okrem vyššieho stupňa ochrany sa výrazne znížila latencia, no najmä služba nepotrebuje byť on-line.

ZDROJ | google

Asistent novej generácie je v porovnaní s predošlou verziou 10-krát rýchlejší, vďaka čomu umožňuje multitasking medzi aplikáciami. Vytváranie udalostí a ich zdieľanie, vyhľadávanie fotografií vašich kamarátov, či diktovanie e-mailu je teraz najrýchlejšie, aké kedy bolo. Pomocou funkcie Continue Conversation, teda pokračovať v konverzácii, viete vytvoriť niekoľko požiadaviek za sebou, bez toho aby ste museli opakovať „Hey Google“. Nový Google Asistent bude dostupný v najnovšej generácii smartfónov Pixel.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=QsX7uEEKCDE

Uplynulý rok predstavil Google možnosť rezervovať stôl v reštaurácii pomocou Google Asistenta. Túto schopnosť umožňuje technológia Duplex. Riešenie sa rozšírilo aj na iOS zariadenia a má pozitívnu odozvu. Google sa preto rozhodol zaviesť Duplex aj do desktopov a notebookov. Vypĺňanie rezerváčného formulára bude niekoľkonásobne rýchlejšie.

Pozrite siGoogle I/O – Pixel 3a, Android Q či inteligentnejší Google Assistant

Spoločnosť uviedla príklad rezervácie automobilu na najbližšiu služobnú cestu. Asistent začne prehľadávať Gmail, na základe informácií z neho prejde potrebné webstránky, kde zrealizuje všetko potrebné. Stačí mať v Google konte vyplnené potrebné údaje a v prehliadači Chrome uloženú platobnú kartu. Služba bude plne dostupná v priebehu roka v USA a okrem požičiavania áut sa budú dať kúpiť aj lístky do kina.

https://www.youtube.com/watch?v=Ta7M-KMPY4U

Asistent sa má stať oveľa osobnejším. V priebehu nasledujúcich mesiacov bude vedieť odpovedať na otázky ako „Aké bude u mamy počasie cez víkend,“ alebo bude vedieť zariadiť pokyny ako „Pripomeň mi, že mám poslať kvety setre na narodeniny.“ Stačí, aby ste mali ku konkrétnemu kontaktu priradenú informáciu mama alebo sestra.

Umelá inteligencia bude tiež vedieť identifikovať vaše osobné preferencie. Ak ste niekedy v minulosti hľadali recepty na stredomorskú kuchyňu, bude ju považovať za vašu obľúbenú, preto pri požiadaní o nájdenie reštaurácie v okolí uprednostní tie stredomorské. Asistent tiež bude brať do úvahy kontextové podnety, napríklad čas, kedy ste o pomoc prosili.

ZDROJ | google

Nový jazdný režim je kompletne ovládaný hlasom a zapne sa automaticky po pripojení smartfónu cez Bluetooth k autu, alebo povelom. Okrem Google máp, si plne rozumie aj s navigáciou Waze. Ak máte v kalendári poznámku s rezerváciou večere, Google Asistent vám do kalendára automaticky vloží podrobné informácie o ceste.

Počúvali ste počas šoférovania podcast? Asistent si zapamätá, kde ste skončili, keď ste vystúpili z auta a nabudúce budete plynulo pokračovať v počúvaní. Prijímanie či odmietanie hovorov bude rovnako výhradne hlasom. Nový jazdný režim bude v Google Asistentovi dostupný v Android telefónoch v lete.

Pozrite siGoogle Pixel 3a a 3a XL ponúknu to najlepšie z modelu Pixel 3 za nižšiu cenu

Majitelia automobilov značky Hyundai s „Blue Link“ a Mercedes-Benz s „Mercedes me connect“ sa v najbližších mesiacoch môžu tešiť na novú funkciu. Asistent bude vedieť nastaviť teplotu v aute, skontrolovať zamknuté dvere, či množstvo paliva v nádrži. Všetky údaje sa budú dať ľahko získať len jedným hlasovým povelom.

https://www.youtube.com/watch?v=nFTEEZyxw0E

Zjednodušenie sa bude ovládať aj budík, ktorý už dokážete vypnúť jednoduchým „Stop“. Táto aktualizácia by mala byť dostupná už teraz.

Vyhľadávanie pomocou AR je tu

Google v priebehu mesiaca obohatí vyhľadávanie o možnosti rozšírenej reality. Nová funkcia ponúkne hľadaný predmet ako 3D model, ktorý budete môcť umiestniť do priestoru. Internetový gigant verí, že takto získate lepšiu predstavu o vyhľadávaných predmetoch, ich reálnej veľkosti, či detailoch.

ZDROJ | google

Internetový vyhľadávač spolupracuje pri tejto novinke s viacerými globálnymi značkami, napríklad NASA, New Balance, Samsung, Target, Visible Body, Volvo alebo Wayfair, ktoré poskytli svoje produkty v 3D modeloch. Tie si opäť dokážete previesť pomocou AR do reálneho prostredia a získať o nich lepšiu predstavu.

Porastie vizuálne vyhľadávanie na popularite?

Vizuálny vyhľadávač Google Lens zaznamenal už viac ako miliardu otázok na to, čo ľudia okolo seba vidia. To dáva vývojárom jasne najavo, že je o službu skutočne záujem, aj napriek tomu, že je dostupná len v obmedzenom počte jazykov. Preto dostala viacero aktualizácií, ktoré majú používateľom rozšíriť možnosti.

ZDROJ | The Verge

Najnovšie vie Google Lens v reštaurácii identifikovať najobľúbenejšie jedlá. Stačí odfotografovať menu a služba zvýrazní najčastejšie objednávané položky. Zároveň, ak kliknete na akékoľvek jedlo v menu, Google Lens ponúkne jeho dostupné fotografie a recenzie od návštevníkov reštaurácie. Informácie a fotky čerpá z Google máp.

ZDROJ | google

Aplikácia od Googlu vám tiež pomôže, ak ste v novom prostredí a neovládate miestny jazyk. Stačí svoj inteligentný telefón namieriť na menu, odfotografovať ho a Lens automatický rozpozná jazyk a pôvodný text prekryje prekladom. Dostupných je zatiaľ 100 rečí.

Google obohatí zážitok z múzea

V priebehu mesiaca bude dostupná spolupráca Young Museum v San Franciscu a Google Lens. Stačí ak v múzeu namierite smartfón na vystavený exponát a automaticky sa zobrazia informácie priamo od kurátorov výstavy. Gurmánov potešia interaktívne recepty v magazíne Bon Appetit. Stačí zosnímať recept, ktorý sa vám zapáčil a Google Lens vám ukáže podrobný postup receptu a to ako má jedlo vo finále vyzerať.

Google Lens číta za vás

Spojením Google Lens a Google Go vznikla funkcia pripomínajúca karaoke. Smartfón vám vďaka kombinácii služieb prečíta fotografovaný text. Počas čítania zároveň zvýrazňuje slová, ktoré práve znejú, aby ste mali v informáciách lepší prehľad. Po kliknutí na slovo aplikácia ponúkne jeho obsiahle vysvetlenie. Táto funkcia má byť užitočná najmä pre ľudí so zrakovým postihnutím alebo pri učení sa jazykov v cudzine.

ZDROJ | google

Google Lens v Goolge Go zaberá len okolo 100 kb a bez problémov má fungovať aj v tých najlacnejších smartfónoch.

Zdrojblog.google,blog.google

Komentáre k článku