Google má absolútny prístup k dátam z balíkov G Suite, vidí všetko čo spravíte

ZDROJ | google

Technologický gigant, ale aj váš zamestnávateľ, presne vedia, kedy ste zmenili slovosled v prezentácií a poslali e-mail milenke. Preto si dávajte v práci pozor.

G Suite je riešenie pre spoločnosti od technologického giganta Google, ktoré ponúka firemný e-mail riešený cez gmail, zdieľané dokumenty, tabuľky, cloudové úložisko, zdieľanie kalendárov, ponúka možnosť videokonferencie a rad ďalších nápomocných funkcií, ktoré šetria čas a energiu. Ako je však v poslednej dobe zvykom, aj tu sa vynoril morálny problém.

Bývalý zamestnanec Google Martin Sheldon, momentálne pôsobí vo Freedom of the Press Foudation, zverejnil blog, v ktorom priamo napísal, že všetka práca vrámci G Suite nie je šifrovaná end-to-end. Znamená to hneď niekoľko vecí.

Tá prvá je, že Google má prístup k absolútne všetkému, čo vrámci G Suite spravíte. Bez väčšej námahy. Martin píše, že americké vládne agentúry, tak môžu prinútiť Google odovzdať, v podstate, akékoľvek informácie o vašej práci. Do akej miery je to problém? Ako príklad môžeme uviesť novinárov, ktorí majú právo prezradiť svoj zdroj. V prípade, že so zdrojom komunikujú e-mailom, či si zapisujú poznámky, kde naznačia kto je zdrojom, je tu problém.

Pozrite siGoogle 14 rokov ukladal heslá G Suite ako obyčajný text, chybu priznal sám

Druhá vec je, že vy ako zamestnanec pred svojim zamestnávateľom strácate akékoľvek súkromie. Zamestnávateľ si dokáže vytvoriť správu o každom jednom vašom kliknutí. Ak máte vo firme šikovných ľudí na IT oddelení, tak môžete byť doslova sledovaní v priamom prenose. Zamestnávateľ môže vidieť obsah e-mailu, už počas toho, ako ho píšete. Na druhej strane táto miera dohľadu je zrejme aj na mieste, nakoľko ak v práci robíte to čo máte, nemáte veľmi dôvod sa brániť tomu, aby zamestnávateľ mal prehľad o vašej práci.

Brániť sa môžete napríklad tak, že budete používať alternatívy k G Suite. Otázne však je, či vám zamestnávateľ bude toto tolerovať na firemnom počítači, smartfóne alebo tablete.

ZDROJ | Microsoft

Takmer absolútny prístup technologického giganta k údajom z G Suite však nie je zanedbaním si povinností, či účelovo nemorálnemu zberu informácií, napríklad, pre lepšie zacielenie reklamy. Google chce ponúknuť svojim zákazníkom čo najväčšiu mieru ochrany a pohodlia pri práci. A preto potrebuje prehľad o tom, čo sa deje. Zoberme si ako príklad firemný e-mail riešený cez G Suite. Google vám doň vidí vďaka čomu vie efektívnejšie zabrániť útoku na schránku alebo okamžite filtrovať nežiaduce a podozrivé správy. Takýchto príkladov je na každý nástroj G Suite niekoľko, všetky majú spoločné to, že čím viac Google vie, tým lepšiu ochranu a komfort ponúkne.

Martin v blogu pripomína, že aj keď nie je šifrovanie end-to-end, tak dáta prúdiace na servre Googlu sú šifrované a šifrované sú aj keď sú už uložené v dátovom centre giganta. Samotné centrá majú podľa bývalého zamestnanca Google veľmi prepracovanú aj fyzickú ochranu. Samozrejmosťou sú prístupové karty, vnútorné okruhy, či non-stop bežiace bezpečnostné kamerové systémy. Google však pracuje s bezpečnosťou aj na tej úrovni, že zamestnanci nemajú celkový prehlad kde čo je. Vedia len to čo nevyhnutne potrebujú k práci, dokonca sa nepoznajú s kolegami, ktorých priamo k riešeniu svojich úloh nepotrebujú.

ZDROJ | datacenterknowledge.com

G Suite je v ponuke troch balíkov a to Basic, Business a Enterprise. Ako už názvy napovedajú ide o tri úrovne toho, čo všetko G Suite ponúka. Čím vyspelejší balík, tým viac možností monitorovania vašej práce zamestnávateľ má. Monitorovanie v tomto prípade znamená schopnosť správcov vyhľadávať v obsah e-mailov a diskov Google a metadáta, teda dátumy, či príjemcov. Prístup k všetkým týmto dátam môže byť automatizovaný a môže vytvárať archív, ak to zamestnávateľ alebo správca potrebuje. Opodstatnených dôvodov môže byť niekoľko, najčastejšie sú bezpečnosť a funkčnosť balíkov.

Vrámci balíkov je možný audit, ktorý umožňuje správcovi veľmi podrobne dohľadať, takmer čokoľvek, čo sa v čase vrámci balíku udialo. Monitoruje sa takto e-mail, kalendár, disky, tabuľky, prezentácie a ďalšie funkcie ako na počítači, tak na prenosnom zariadení. Výsledkom môže byť upozornenie na podozrivé správanie sa, či možnosť dohľadať zmeny v prezentácií aj s podrobnými metadátami. Správca vášho firemného účtu dokáže ísť až tak ďaleko, že dokáže vytvárať zálohu vašich konceptov v e-mailovej schránke a uchovať ich, aj keď ste ich vy vymazali.

Pozrite siZahoďte Google, s aplikáciou Ecosia pomôžete životnému prostrediu

Znie to možno až desivo, no je to pomerne logický prístup zo strany zamestnávateľa. Je to forma, akou dokáže účinne chrániť svoj biznis a cesta ako uspieť v prípade právneho sporu, ak by zamestnanec vynášal citlivé informácie alebo iným spôsobom zamestnávateľovi škodil a vytváral mu stratu.

 

Zdrojfreedom.press

Komentáre k článku