Google fotoknihy sú dostupné aj na Slovensku, ceny sú konkurencieschopné

Koncom mája minulého roka Google predstavil novú službu k jeho Fotkám Google. Používatelia v USA si mohli nechať zo svojich fotiek vytvoriť štvorcové fotoknihy, ktoré navyše systém vytváral automaticky. Neskôr sa služba objavila na veľkých európskych trhoch a teraz už aj u nás. Ako to funguje?

Pozrite siNechcete fotoknihu? Už aj Google ponúka službu Photo Books

Veľkou výhodou je, že nepotrebujete nič navyše. Nepotrebujete mať ďalšiu appku, nepotrebujete ani ísť niekam na web. Všetko prebieha v rozhraní systému Fotky Google. V menu aplikácie stačí zrolovať na položku Fotoknihy a môžete začať tvoriť.

Google vám sám ponúkne výber vraj najlepších záberov, no jednoduchšie je vytvoriť knihu napríklad podľa výletu, dovolenky či inej udalosti. Google fotky vie automaticky povkladať do knihy podľa dátumu a času kedy boli vytvorené.

S fotkami veľa úprav neurobíte. Jedine ju viete zmenšiť na štvorec s bielym okrajom, originálny pomer strán alebo vyplníte celú stránku. Pridať je množné aj popis či vytvoriť koláž. Samozrejmosťou je však aj orezanie či nahradenie inou fotkou.

Prehnané ceny?

V USA stojí 7″ fotokniha s 20 stranami 10 dolárov, väčšia kniha (9″) taktiež s 20 stranami stojí dvojnásobok. V UK za menšiu fotoknihu zaplatíte 11,99 libier, za väčšiu 22,99 libier.

Na našom trhu za malú knihu s rozmermi 18 x 18 cm zaplatíte minimálne 12,99 € s 20 stranami. Každá ďalšia strana (teda 2 fotky) stojí 0,49 €. Táto cena by mohla byť ešte ako tak prijateľná, hoci nevieme kvalitu papiera a väzby od Google, no zaplatiť takmer 6 € za dopravu je veľmi vysoká suma.

Kniha s rozmermi 23 x 23 cm stojí 22,99 €, opäť za 20 strán a 5,99 € za doručenie domov. Doručenie trvá 9 až 11 pracovných dní. Ak by ste chceli doručiť knihu skôr, môžete si priplatiť a knihu dostanete za 4-7 pracovných dní. Za to zaplatíte 13,99 €. V prípade menšej knihy teda viac ako za samotnú knihu.

Celkovo sa môžu zdať byť ceny za fotoknihu vysoké, no ak sú tlačené na kvalitnom papieri, konkurenčná CEWE FOTOKNIHA Pure nie je veľmi lacnejšia. Za 22 fotografií, teda 11 strán knihy zaplatíte 14,95 € + poštovné. Kniha má pritom rozmery 15 x 15 cm.

recenziaCEWE FOTOKNIHA Pure – fotokniha za pár minút rovno z mobilu

Komentáre k článku